Radio Ognjišče
Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Napad na cerkev v Kirkuku v Iraku

Svet Marta Jerebič

Kristjani v Iraku so včeraj doživeli nov teroristični napad. Pred sirsko-katoliško cerkvijo v mestu Kirkuk je eksplodiral avtomobil bomba.

Ranjenih je bilo 23 ljudi, med njimi tudi tamkajšnji župnik, nekaj otrok in ena redovnica. Veliko je tudi gmotne škode: poškodovanih je bilo več okoliških hiš, zgorelo pa je tudi nekaj avtomobilov, ki so bili v bližini. Policija je nato odkrila še dva avtomobila bombi, ki sta bila parkirana pri anglikanski cerkvi in neki drugi cerkvi v središču Kirkuka. Ob tem se znova v ospredje postavlja vprašanje varnosti iraških kristjanov.

Vprašanje varnosti

Duhovnik Haithem Akram je za ameriško tiskovno agencijo AP poudaril, da so iraški kristjani lahka tarča, saj nimajo vojske, da bi jih ščitila. „Teroristi hočejo, da bi zbežali iz Iraka, vendar jim to ne bo uspelo. Ostali bomo v domovini,“ je dejal odločno. Vendar pa je od začetka vojne leta 2003 iz Iraka zbežalo že skoraj milijon kristjanov.

Kirkuk velja za dokaj varno mesto

Napad v Kirkuku je sicer neobičajen, saj velja za sorazmerno varno mesto, kamor pred besnim verskim nasiljem iz Mosula in Bagdada pribeži veliko kristjanov. Nasilje nad kristjani se je okrepilo konec lanskega leta in 31. oktobra doseglo višek s terorističnim napadom na katoliško stolnico v središču Bagdada, ki se je končalo z 68 mrtvimi in številnimi ranjenimi. Odtlej se papež Benedikt XVI. in ameriški kongres pri iraški vladi še bolj vneto zavzemata, naj stori več za zaščito kristjanov v Iraku.Po podatkih ameriškega zunanjega ministrstva v Iraku ostaja od 400 do 600 tisoč kristjanov, pred vojno jih je bilo 1,4 milijona.

Nadškof v Kirkuku, Louis Sako, je v pogovoru za Radio Vatikan poudaril, da terorizem ne bo ustavil civilne družbe v iskanju miru in sožitja med religijami.

Svet, Cerkev po svetu

VIDEOTEKA

  • Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti) Papež na krovu letala španskega kralja (photo: Simone Risoluti)

    Papež se je po zapletih z letalom vrnil v Vatikan

    Papež Leon XIV. je z daljšo zamudo sinoči malo po 23. uri prispel na rimsko letališče Fiumicino. Svoje letalo mu je zaradi okvare motorja odstopil španski kralj Felipe VI. Ker sta bila zaradi ...

    Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA) Poškodovana cerkev v Komendi, ki je sicer v fazi obnove (photo: Sergeja Kotnik Zavrl/STA)

    Ujma poškodovala župnijsko cerkev v Komendi

    Po sredinem neurju so v občini Komenda med prizadetimi objekti tudi župnijska cerkev sv. Petra, kjer je veter poškodoval del ostrešja, voda pa je zalila tudi notranjost objekta.

    Avdio player - naslovnica