Nadškof Marjan Turnšek
Nadškof Turnšek na Ptujski Gori o družinskih vrednotah
Slovenija | 15.08.2011, 12:29
Mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek je slovesno sveto mašo daroval pri Mariji pod plaščem na Ptujski Gori. Najprej je spregovoril o posvetitvi našega naroda in domovine Mariji ter spomnil na velike napetosti v katerih živimo. V nagovoru je spregovoril tudi na vlogi družine v današnjem svetu, ki jo želijo tudi v Sloveniji razvrednotiti z novim družinskim zakonikom.
Po beseda mariborskega nadškofa pomeni posvetitev Mariji poglobljeno molitev, v kateri svobodno izročimo vso resničnost našega osebnega in skupnega bivanja preko Marije Bogu, da jo prepoji s svojo sveto navzočnostjo in jo obogati s svojo močjo, da nato lažje zaživimo to, kar smo, to, kar je Bog želel, ko nas je ustvaril kot posameznike in kot narod. „Vsebinsko današnji praznik predstavlja veliko napetost, v kateri živimo. Postavljeni smo v nenehen boj za pravičnost in graditev skupnosti, v boj proti vsem oblikam smrti. Če je kristjan človek vstajenja in je njegova perspektiva vnebovzetje, ki ga je Marija že doživela, potem ne more sprejemati nobene oblike smrti: ne telesne ne duševne, ne duhovne ne politične in ne gospodarske." Nadškof je pri ptujskogorski Materi s plaščem dejal je, da je zato prva naloga kristjana v sekularizirani družbi, da prebudi človeka za skrivnost in tragičnost njegovega življenja hkrati, da ga iztrga apatičnosti ter ga usmeri v njegov smisel in mu pomaga predokusiti neizmernost njegove možne večnosti. „Človek je namreč poklican k polnosti življenja, ki sega preko omejitev zemeljskega bivanja. S tem mu pomaga, da postane sposoben zaobrnitve lastnih destruktivnih teženj raznih zasužnjenosti in zato tudi spreobrnitve.“
Mariborski metropolit je spomnil tudi na nedavni tragični dogodek na Norveškem in na izgrede v Angliji in se vprašal ali ti prizori ne odslikavajo agresivnih virtualnih računalniških igric, ki mnogim otrokom in mladostnikom večinsko oblikujejo njihov pogled na svet zaradi pomanjkanja prepotrebnega pogovora z očetom in materjo, brati in sestrami. „A ker je danes praznik upanja, ki presega omejenosti zemeljskega, nam z razodeto Lučjo kaže pot rešitve. Odgovor je v sprejetju in spoštovanju nedotakljivosti dostojanstva človeškega življenja v vseh oblikah in na vseh stopnjah: od prvih dveh celic, ki po Božjem stvariteljskem posegu postaneta nosilki človekovega jaza, do zadnjega njegovega naravnega diha in to v okolju in sredini, ki umirajočemu omogočata, da se v miru spravi s svojim življenjem, z bližnjimi in tudi z Bogom ter se tako poda na pot večnega življenja."
Ob sklepu nagovora se je dotaknil tudi bližajočega se zbiranja podpisov za referendumom o družinskem zakoniku ter vse povabil k varovanju družine. „Ker smo prepričani, da lahko tudi v naši domovini takšne družinske vrednote pripomorejo k boljšemu skupnemu dobremu, predvsem pa omogočajo otrokom in mladostnikom najbolj primerno okolje za zdravo vzgojo in odraščanje ter zorenje v zdrave osebnosti, čutimo dolžnost, da jih z vsemi demokratičnimi sredstvi, tudi referendumom, zagovarjamo, branimo in strpno ter argumentirano uveljavljamo, ne da bi drugače misleče omejevali pri isti pravici.“
Z lastnim duhovnim življenjem smo po trditvah nadškofa že v tem zemeljskem življenju vpeti v neizmeren dinamizem vstajenja, v katerem smo vsi povezani med seboj in ki se poglablja ter utrjuje s svetostjo. "In prav to je duhovni temelj prizadevanja v prihajajočem pastoralnem letu, ko si bomo pod geslom »Pravičnost v ljubezni« prizadevali bolje spoznati in v življenju uresničevati načela družbenega nauka Cerkve, da bi po nas tudi v družbeno resničnost zasijala luč Božje Pravičnosti in Ljubezni," je na Ptujski Gori dejal mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek.