Radio Ognjišče
Blaž LesnikBlaž Lesnik
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović

Bodo pogajanja preprečila stavko v Viator Vektorju?

Slovenija

Položaj v Viatorju & Vektorju je iz dneva v dan bolj zaskrbljujoč. Le po nekaj tednih skupino zapušča glavni izvršni direktor Bogdan Topič, ob tem so zaradi nakopičenih težav zaposleni za jutri napovedali stavko. A možnost za zbližanje stališč z vodstvom še obstaja. Danes se namreč sestajata pogajalski skupini sindikata in uprave.

Kakšne so razmere v skupini Viator & Vektor ter hčerinskih družbah Logistika in storitve? Poklicali smo predsednika tamkajšnjega sindikata delavcev prometa in zvez Marka Vučka. "Vsi napori glede dokapitalizacije so za zdaj neuspešni. Banke nekako ne najdejo skupnih interesov za sanacijo podjetja, kljub temu, da imamo podatke, da so revizijska poročila pozitivna. Ampak banke se ne odločijo za neka dodatna obratna sredstva, da bi podjetje lahko splavalo na površje," je povedal v kratkem pogovoru za Radio Ognjišče.

Ob tem ni prav nič spodbudno slovo Topiča, ki je za zdaj zavito v tančico skrivnosti. Iz Viatorja & Vektorja so namreč sporočili, da so se razšli sporazumno, Topič je medtem za časopis Delo izjavil, da je s funkcije odstopil. Eden od razlogov naj bi bila pogajanja z bankami, ki se po njegovem vlečejo predolgo in ne dajo rezultata. A časopis Dnevnik ne izključuje, da Topić, ki je bil glavni izvršni direktor skupine od 7. aprila, ne odhaja na zahtevo bank upnic. Viator & Vektor se z njimi že nekaj mesecev dogovarja o reprogramiranju posojil in rešitvi skupine pred dokončnim propadom. Po neuradnih podatkih Dnevnika je zdaj na pogajalski mizi predlog, da bi banke Viatorju & Vektorju odobrile dodatnih 10 milijonov evrov posojil, ki naj bi jih nujno potreboval za stabilizacijo poslovanja. Ali to drži, odgovorni v skupini zaradi poslovnih interesov ni želelo komentirati.

"Težave se vlečejo že najmanj pol leta. V sindikatu smo se ves čas trudili, da z upravo dosežemo kompromis in omogočimo normalizacijo razmer glede poslovanja ter spoštovanja delovnopravne zakonodaje in podjetniške kolektivne pogodbe. Vsa pogajanja so ob nerealizaciji dokapitalizacije prišla tako daleč, da plač ni," nam je zaupal Vučko. Zaposleni želijo na današnjih pogovorih poleg izplačila plač in socialnih prispevkov doreči še "normaliziranje delovnega časa in plačila nad normo voznikom". Čeprav pretekli pogovori niso prinesli napredka, Vučko pričakuje, da bodo popoldne dosegli preboj, zbližali stališča in poiskali rešitev. Stavke - približno 600 voznikov, zaposlenih v Viatorju & Vektorju Logistika, naj bi jutri opoldne prenehalo voziti tovornjake - si ne želijo.

Slovenija, Politika
Okroglo mizo o Filipu Terčelju je povezoval Jože Možina (photo: Jože Potrpin) Okroglo mizo o Filipu Terčelju je povezoval Jože Možina (photo: Jože Potrpin)

To bi bila odveza za celotno dolino...

Ob 80. obletnici umora primorskega duhovnika, narodnega buditelja in literata Filipa Terčelja sta v ponedeljek na okrogli mizi sodelovala prof. Marija Gasser, in dr. Renato Podbersič. V duhu ...

Tanja Dominko, dr. Aleš Maver in dr. Ivan Štuhec (photo: Urša Sešek) Tanja Dominko, dr. Aleš Maver in dr. Ivan Štuhec (photo: Urša Sešek)

Bodo tokratne volitve odločili mladi?

Ali bodo naslednje volitve odločili mladi, družbena omrežja, tradicionalni mediji, morda glas duhovnikov? Slednje zagotovo ne, sta ocenila sogovornika v oddaji Spoznanje več, predsodek manj.

Avdio player - naslovnica