Latinski patriarh v Jeruzalemu Twal in škof Shomali o sinodi za Bližnji vzhod
Svet | 10.10.2010, 09:43
"Mislim, da je do ideje za sinodo prišlo takoj po obisku papeža Benedikta XVI. v Sveti deželi, ko je videl toliko problemov, ki jih imamo," je glede škofovske sinode za Bližnji vzhod za radio Vatikan dejal latinski patriarh v Jeruzalemu Fouad Twal.
Po njegovem prepričanju je sveti oče med obiskom Svete dežele maja 2009 boleče doživel konflikte med Arabci in Izraelci, kar bi ga naj spodbudilo, da je septembra istega leta napovedal posebno škofovsko sinodo. Patriarh Twal je tudi dejal, da se Cerkve na Bližnjem vzhodu bolj ali manj soočajo z enakimi problemi, a v Sveti deželi je napetost morda nekoliko večja. Po njegovem prepričanju je Jeruzalem ključ za mir ali pa ključ za še več problemov, več nesoglasij za tiste, ki tam živijo. "Za kristjane je prvi izziv ta, da sami postanemo resnični kristjani, je naša krščanska identiteta," je dejal jeruzalemski patriarh in dodal, da bi kristjani morali najprej razmisliti o svojem spoštovanju in ljubezni do lastne krščanske identitete ter spoznati, da je biti kristjan v Sveti deželi posebno poslanstvo.
O vprašanju izseljevanja kristjanov iz Svete dežele pa je za radio Vatikan spregovoril pomožni škof latinskega patriarhata v Jeruzalemu William Shomali. Kot je zatrdil, je glede izseljevanja kristjanov treba poznati razloge in kot prvega navedel nesigurnost. Sveta dežela je namreč v zadnjih osemdesetih letih doživela 8 večjih konfliktov. Drugi razlog je gospodarski, tretji pa verski. Kristjanom namreč ni lahko živeti kot manjšinski skupnosti. Škof Shomali je nadaljeval, da je v teh razmerah kristjane treba najprej prepričati, da je to, da ostanejo na tem ozemlju, poklic in ne fatalizem. Pomembno je namreč, da ostanejo iz lastne prepričanosti. Sveti kraji namreč niso le neki kamni, ampak so živi kamni, so kristjani Svete dežele, je zatrdil škof in dodal, da je ne le za Katoliško cerkev v Sveti deželi, ampak za Katoliško cerkev po vsem svetu ključnega in temeljnega pomena, da ta majhna krščanska skupnost ostane v Sveti deželi. Na vprašanje o konkretnih prizadevanjih latinskega patriarhata za ta namen je škof Shomali navedel številne stanovanjske projekte, zidanje šol in stanovanj, iskanje zaposlitve, humanitarno pomoč. Pri tem pa je poudaril, da gospodarski faktor ni dovolj. Za kar si je zares treba prizadevati je vera, torej dati duhovno spodbudo. Škofovska sinoda za Bližnji vzhod poleg ostalih ciljev na prvo mesto postavlja ravno duhovni cilj in želi okrepiti vero ljudi na Bližnjem vzhodu, ki temelji na Božji besedi, je še spomnil škof Shomali.