Zdravnica in pacient
Pravica do ugovora vesti pri zakoniti zdravstveni oskrbi
Svet | 10.10.2010, 09:38
Svet Evrope je v četrtek obravnaval osnutek dokumenta, ki bi pozval vse države članice, da omejijo s človekovimi pravicami zagotovljen ugovor vesti zdravnikov.
To pa se vendarle ni zgodilo, saj so člani Sveta predlagano resolucijo popolnoma preoblikovali, tako da še bolj utrjuje ugovor vesti zdravnikov kot človekovo pravico, ki se je ne sme omejevati.
Burna razprava je v Svetu Evrope potekala v četrtek popoldne. Na osnutek resolucije z naslovom "Dostop žensk do zakonite zdravstvene oskrbe: problem neregulirane uporabe ugovora vesti", je bilo vloženih preko 90 amandmajev. Kampanjo za sprejem amandmajev, ki so popolnoma spremenili sporno poročilo sta vodila Irec Ronan Mullen in Italijan Luca Volonte.
Člani Sveta Evrope so večino amandmajev sprejeli in z njimi resolucijo tako spremenili, da je namesto v prid omejevanju ugovora vesti le-tega še bolj utrdila. Vanjo so zapisali, da mora država zakonsko zagotoviti pravico do ugovora vesti zdravstvenih delavcev. Spremenjeni resoluciji so zaradi drugačne vsebine dali celo nov naslov, in sicer: "Pravica do ugovora vesti pri zakoniti zdravstveni oskrbi".
Avtorica predlaganega poročila in njeni podporniki v skupščini, so bili zaradi sprejetih amandmajev prisiljeni, da so glasovali proti svojemu poročilu. Anthony Ozimic iz organizacije za zaščito življenja SPUC je po seji dejal, da smo priča izjemni zmagi pravice zdravstvenega osebja in zdravstvenih ustanov, da zavrnejo opravljanje neetičnih postopkov.
Kot poroča spletni portal 24 kul.si se slovenski predstavniki in sicer Jakob Presečnik, Darja Lavtižar Bebler in Peter Verlič glasovanja niso udeležili. S to odločitvijo so se odrekli možnosti, da bi se zavzeli za pravico do ugovora vesti, ki je ena izmed temeljnih človekovih pravic.