Jakob TurkJakob Turk
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Neformalno učenje (foto: Matjaž Merljak)
Neformalno učenje

Začenja se novo šolsko leto Projektnega učenja za mlade

Slovenija | 19.09.2010, 10:32

V ponedeljek se začenja novo šolsko leto Projektnega učenja za mlade (PUM), ki letos poteka že 10 leto. PUM je program neformalnega izobraževanja, ki mladim med 15 in 25 letom nudi podporo pri nadaljevanju šolanja, odločitvi za drugačno obliko izobraževanja ali pri iskanju zaposlitve, so sporočili z Zavoda Bob.

V program PUM se lahko vključijo mladi, ki ne nadaljujejo šolanja in tako nimajo statusa učencev, dijakov ali študentov, prav tako pa tudi ne statusa iskalcev zaposlitve, ter mladi, ki so prijavljeni kot iskalci prve zaposlitve, ali pa so registrirani kot iskalci zaposlitve brez pridobljenega poklica.

Prav tako je program namenjen mladim, ki so opustili redno šolanje in ga morda nadaljujejo v izrednih programih ter tako imajo status dijakov, vendar zaradi slabih družinskih razmer ter socialno-ekonomskega položaja, geografskih ovir, pripadnosti manjšinskim skupinam ali zdravstvenih težav/invalidnosti spadajo v skupino mladih z manj priložnostmi.

Udeleženci neformalnega izobraževanja PUM v času obiskovanja programa preverijo svoje interese in odkrijejo nove, se preizkusijo na določenih poklicnih ali drugih področjih ter razvijajo svoje sposobnosti. Temeljna metoda učenja je projektno delo, kjer mentorji in udeleženci skupaj rešujejo konkretne probleme, ki izhajajo iz skupno dogovorjenih in za vse atraktivnih projektnih vsebin.

Program PUM poteka vsak dan od ponedeljka do petka od 9. do 14. ure med 20. septembrom in 30. junijem. v Ljubljani program izvaja zavod za izobraževanje in kulturne dejavnosti Bob. Javno-veljavni program PUM delno financirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter ministrstvo za šolstvo in šport, so še zapisali v zavodu Bob.

Slovenija
Če imamo močne sadike z golimi koreninami, jih sadimo jeseni, sicer pa rajši spomladi (photo: Stan Slade / Unsplash) Če imamo močne sadike z golimi koreninami, jih sadimo jeseni, sicer pa rajši spomladi (photo: Stan Slade / Unsplash)

Jesenska nega jagodičevja za obilno letino

Čeprav ob besedi jagodičevje največkrat pomislimo na jagode, maline, borovnice, robide, kosmulje in ribez, je jagodičevja iz leta v leto več. V Svetovalnici smo se ustavili ob nekaterih opravilih, ...