KOLOKVIJ – Kdo je moj prijatelj?
Slovenija | 26.05.2010, 09:10
Je v teh časih lahko priti do dobrih prijateljev? Katere lastnosti imajo pravi prijatelji? Je prijateljstvo še vrednota? Je „internetno“ prijateljevanje lahko enakovredno osebnim prijateljskim vezem? Na ta in mnoga druga vprašanja so skušali odgovoriti študentje v tokratnem Kolokviju.
Nekaj utrinkov iz pogovora:
Maja: „Ni tako pomembno, da jih imaš veliko, kot to, da imaš res dobre prijatelje. Dobro prijateljstvo se gradi z leti in gre tudi skozi preizkušnje. Pravi prijatelj te tako dobro pozna, da čuti, kdaj ti je težko, čeprav to zanikaš, in da te takrat ne pusti pri miru, ampak dreza vate, ti prisluhne in s tem tolaži. V preizkušnjah spoznaš tudi to, kakšen prijatelj si ti nekomu drugemu. Če si ne vzameš časa za prijatelja tisti hip, ko te potrebuje, potem prijateljstva nisi vreden ...“
Andreja: „Internetni prijatelji so pač bolj površni prijatelji – z njimi se lahko pogovarjaš o vsakodnevnih banalnih rečeh, jih pa običajno ne spustiš preblizu in pri njih ne iščeš rešitev za kakšna pomembna vprašanja. Če je kdo nadležen, ga pa tudi lahko enostavno diskretno „odklikaš“ ...“
Andrej: „Ljudje sicer najraje slišimo le tisto, kar nam je všeč, a pravi prijatelji iskreno pokažejo tudi na tvoje napake. Kritika lahko prijateljstvo bogati, čeprav smo dostikrat raje tiho, da se izognemo konfliktu, vendar to ni prav ...“
Maja: „Če prijatelja dobro poznaš, boš znal tudi neprijetnosti povedati na tak način, da ne boš prizadel, a boš vseeno iskreno kritičen. S tem lahko zelo poglabljaš odnos.“
Andreja: „Zaupanje najbolj gradi prijateljstvo. Rane, ki nastanejo zaradi zlorabe zaupanja, se zelo težko zacelijo. Prijatelj tudi ni tisti, s komer se nikoli ne prepiraš, ampak tisti, ki te zna postaviti na realna tla, te strezniti, nato pa biti tudi opora, ko se skušaš spet postaviti na noge ...“
Andrej: „Dejstvo je, da prijatelje potrebujemo. Tudi ko si v ljubezenski zvezi, moraš hkrati ohranjati in negovati vezi s prijatelji. To se ne izključuje, ampak dopolnjuje ...“