Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

To so zdravila, ki jih potrebujemo

Oddaje | 12.04.2010, 12:30

V rubriki „Zakladi naše dediščine“, ki so v etru Radia Ognjišče ob ponedeljkih po 16. uri, smo se v drugem aprilskem ponedeljku pogovarjali z zeliščarko Veroniko Fabinc.

Veronika Fabinc
Veronika Fabinc © nn
Veronika prihaja z okolice Brežic, iz 300 let stare kmetije, kjer je pred skoraj desetletjem in pol začela intenzivno gojiti zdravilne rastline in dišavnice. Na naravi prijazen način vzgaja sadike, jih goji in tudi sama predela v kapljice, mazila, tinkture, eterična olja ali pa jih le posuši.

Znanje ji je, že kot otroku, ustno in prek skrbnega opazovanja prenesla stara teta. V mladih letih pridobljeno vedenje je spet odkrila šele čez nekaj desetletij, ko je bila pred prelomno odločitvijo za nadaljnje poklicno delo. Takrat je začela znova odkrivati in v sebi prepoznavati veliko ljubezen do rastlin in se temu tudi resno posvetila ter v neokrnjeni naravi kmetije Fabinc začela z gojenjem in predelavo zelišč. Začela je s citronko, kar je bilo zelo samozavestno, saj je to tropska rastlina in naši kraji za njeno dolgotrajnejšo rast niso najugodnejši, citronko večinoma gojimo kot enoletnico, vendar je Veronika dokazala, da ima znanja in tudi občutek za gojenje rastlin, saj ima že dvanajst let nasad zelo lepe citronke.

Hiter, uporaben nasvet

V dneh zgodnje pomladi, ko se v nas včasih naselijo utrujenost, brezvoljnost, apatičnost, lahko začarani krog omenjenega pretrgamo prav z jutranjim čajem iz citronke. Uporabna je tudi pri težavah z želodcem, živčnostjo, prehladom in uporabna celo v kozmetične namene. Nasploh Veronika pravi, da imamo v rastlinah zdravila, ki jih še kako potrebujemo. Zdravilne rastline so odlična preventiva, s katerimi lahko preprečimo

Verbena harvest
Verbena harvest © nn
razvoj resnejših bolezni in si mnogokrat olajšamo slabo počutje in začetek zdravstvenih težav. Če bi bolje poznali in tudi uporabljali zdravilne rastline, bi se ne malokrat lahko celo izognili resnejšim zapletom z zdravjem.

Ognjič za boljši in lepši pridelek vrtov

Na predavanjih, ki jih ima Veronika Fabinc po Sloveniji, ljudi znova opozarja tudi na ognjič. Zanj pravi, da smo ga po krivici zapostavili in ga v prepričanju, da gre za nadležen plevel, skoraj povsem izpodrinili iz vrtov. Toda prav po zaslugi ognjiča bodo rastline v naših

Ognjič
Ognjič © nn
vrtovih bolj zdrave in bodo tudi bujneje obrodile. Ognjič je tudi najboljše naravno zdravilo pri težavah s črevesjem. Zelišča so dokaj nezahtevne rastline, ki ob skromni a redni domači negi bogato obrodijo. Večinoma so zelo odporna, saj v naravi, po divjih rastiščih uspevajo v težjih pogojih.

Le generacija in izgubilo se je stoletja bogato znanje

Po Veronikinem mnenju je kriva politika. Ko so bili ljudje odvisni od zemlje, so naredili vse za zdravje. Kljub boleznim in težavam je bilo treba delati. Niso mogli čakati na primer ob bolečem grlu nekaj dni na prihod zdravniške pomoči, zato so si morali pomagati sami. Ko pa se je začelo množično opuščanje kmetij in odhod v mesta, so se ljudje odtujili od zemlje. Močno so se začela oglaševati tudi kemična zdravila. Znanje o zdravilnih rastlinah pa se je začelo pozabljati. Da ne bo pomote, Veronika poudarja, zdravilne rastline so odlična preventiva in pomoč kurativi. Nikakor ne zadnji izhod.

Zelišča, naša prihodnost

Slovenija ima res da majhne parcele, a so naša zemljišča veliko bolj čista, kot marsikje v Evropi. Slovenija je zdrava in pri nas uspeva tudi veliko zdravilnih rastlin. Zakaj ne bi to izrabili in sprejeli kot veliko priložnost? Lahko bi bili prava zakladnica Evrope v zdravju z naravo.

Oddaje
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...