Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Bo "Lipče" Terčelj prvi vipavski svetnik?

Slovenija | 26.04.2010, 13:36

V Šturjah pri Ajdovščini so včeraj praznovali šagro, zunanjo slovesnost godu zavetnika tamkajšnje župnije, mučenca svetega Jurija. Letošnja je bila še posebej slovesna, saj je po dolgih prizadevanjih na trgu pred cerkvijo prišlo do odkritja spomenika t.i. vipavskemu Čedermacu, sicer šturskemu rojaku Filipu Terčelju, duhovniku, vzgojitelju, pisatelju in pesniku ter vodilnemu narodno kulturnemu in narodno obrambnemu delavcu v času Vipavske pod italijansko okupacijo.

Prof. Pavšič: Terčelj se na simboličen način, ponižno in hkrati zmagoslavno vrača med svoje ljudi

Slavnostni govornik prof. Tomaž Pavšič, podpredsednik Svetovnega slovenskega kongresa, je posebej naglasil, da je Terčelj „odšel iz domače vasi, da bi potem izobražen in posvečen ostal med svojim ljudstvom. A je bil hudo preganjan.

Po letih ustvarjalnega versko kulturnega dela za narod, je moral v naglici zbežati čez nekdanjo krivično mejo, da ga en bi doma ponovno zaprli fašisti. Njegov grob leži v Davči, onstran Primorskih gora, kjer se je po božiču 1945 zadrževal pri sobratu, a so ga skupaj z njim, na samotni poti v gozdu umorili, o čemer danes ni treba več molčati.“

Prof. Pavšič je prepričan, da je Terčeljev živ spomin zdaj spet med nami, njegova upodobitev v kipu pa bo tudi zanamcem izpričevala njegovo ljubezen do naše zemlje na zahodu in vseh tistih, ki tod prebivajo že več kot 1400 let. Pavšič je prepričan, da nas bo ta spomenik odslej večno opominjal tudi na potrebo po spravi, in nas bo vabil k medsebojnemu razumevanju.

Blagoslov spomenika Filipu Terčelju
Blagoslov spomenika Filipu Terčelju © s. Aleša Stritar

Blagoslov spomenika Filipu Terčelju - kipar Mirsad Begić
Blagoslov spomenika Filipu Terčelju - kipar Mirsad Begić © s. Aleša Stritar

Škof Pirih: Spominjajmo se svojih voditeljev, ki so nam oznanjali božjo besedo

Terčeljev kip v nadnaravni velikosti, delo umetnika Mirsada Begića, sedaj stoji ob vodnjaku sredi trga, blagoslovil pa ga je koprski škof Metod Pirih. Ob tem je posebej je naglasil Terčeljevo razgledanost in izobraženost, zavestno življenje iz evangelija ter njegovo prizadevanje za dobro vsakega človeka, še posebej pa vseh rojakov, ki jih je tlačil fašizem. „Božjo besedo je oznanjal ne le z govorjeno besedo pri bogoslužju in katehezi, ampak tudi kot profesor, kot pisatelj, organizator in pobudnik raznih tečajev in izobraževalnih društev“, je izpostavil škof Pirih, ki je svoj nagovor končal z besedami: „ Ko blagoslavljamo kip vašega rojaka, duhovnika in mučenca Filipa Terčelja, prosimo Gospoda, naj nam da tistega poguma, kot ga je imel on, kot so ga imeli apostoli, po Jezusovem vstajenju, da bo naše krščanstvo vzbujalo tisto, kar je v ljudeh božjega!“

Blagoslov spomenika Filipu Terčelju
Blagoslov spomenika Filipu Terčelju © s. Aleša Stritar

Boris Pahor: Slovenska oblast naj Terčelju podeli najvišje priznanje

Zbranim na včerajšnji slovesnosti odkritja spomenika Filipu Terčelju je posebno pismo namenil tudi pisatelj Boris Pahor, član Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Prešernov nagrajenec. V njem je izrazil „globoko spoštovanje do človeka, ki nas je v času fašistične diktature bodril s svojimi spisi in izdajami, zaradi katerih je moral skusiti ponižanja, zapor in konfinacijo od rimske oblasti. Žal pa je potem tudi kot begunec doživel usodo zapornika na jugoslovanskem ozemlju, kjer je zločinska roka segla po njegovem življenju.“

Prav zato je Pahor mnenja, da je bila včerajšnja slovesnost „priložnost za pobudo, da Terčelju slovenska oblast podeli najvišje priznanje za njegovo kulturno delovanje na Primorskem v fašistični dobi, za njegovo begunstvo, zapor in zahrbtno, krivično odvzeto življenje.“ Boris Pahor je napovedal, da se bo pod pobudo sam najprej podpisal.

Blagoslov spomenika Filipu Terčelju - mimohod rojakov
Blagoslov spomenika Filipu Terčelju - mimohod rojakov © s. Aleša Stritar

Terčelj je mučenec, bo tudi prvi vipavski svetnik?

Filip Terčelj je bil pred leti že uvrščen na tako imenovani seznam pričevalcev za vero, ki je nastal v Ljubljanski nadškofiji. V letošnji pomladi pa so duhovniki vipavske dekanije, na koprskega škofa naslovili že drugo pobudo za začetek postopka beatifikacije. Kot je bilo mogoče sklepati na včerajšnji slovesnosti, je pobuda padla na plodna tla in je pričakovati, da bo škofija postopek začela, za kar pa je najprej potreben postulator. Pobudo jo v začetku aprila podpisalo trideset duhovnikov kopske škofije.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...