Papež danes v Evangeličansko-luteransko cerkev v Rimu
Cerkev po svetu | 14.03.2010, 04:00
Papež Benedikt XVI. bo danes zvečer obiskal skupnost Evangeličansko-luteranske cerkve v Rimu in se v tamkajšnji cerkvi udeležil skupnega bogoslužja. Benedikt bo tako po papežu Janezu Pavlu II. postal drugi papež, ki bo obiskal to skupnost.
Za Radio Vatikan je o obisku spregovoril tudi nemški kardinal Walter Kasper, ki je v Vatikanu pristojen za ekumenizem in tudi za dialog z luteranstvom. Dejal je, da je obisk pomemben tudi za Nemčijo...
"Tega obiska se zelo veselim. Obisk je izraz rastočega sodelovanja in bližine med nami in luteranskimi kristjani v Nemčiji in luteransko skupnostjo tukaj v Rimu. To je dober in prijateljski odnos, ki ga hoče izraziti papež. Obenem pripomore k nadaljnjemu izboljševanju odnosov z luteranskimi kristjani, ki so v Nemčiji. Dialog z luteranci je bil vsekakor eden prvih po 2. vatikanskem cerkvenem zboru. Ta dialog je naredil bistven napredek. Pri tem mislimo na nauk o opravičenju. Tako upamo, da bo to odprlo obete za prihodnost. Veselim se, da bom v nedeljo lahko zraven."
Rimsko luteransko skupnost, kateri pripada več kot tristo vernikov, vodi pastor Jens-Martin Kruse. Je ena od dvanajstih skupnostih, ki se povezujejo v Evangeličansko-luteransko cerkev Italije, z vsega skupaj okrog tisoč vernikov po vsej Italiji. Evangeličansko-luteranska cerkev Italije je članica Svetovne luteranske zveze in med drugim pobratena z Luteransko cerkvijo v Sloveniji. Sodelovanje s Katoliško cerkvijo poteka predvsem na pastoralni ravni, saj mnogo luteranov živi v versko mešanih družinah. Najstarejša luteranska skupnost v Italiji se nahaja v Benetkah in izhaja iz časa same reformacije. Začetki Luteranske cerkve v Rimu pa segajo v leto 1817. Rimsko luteransko skupnost je 11. decembra 1983, ob 500. obletnici rojstva Martina Lutra, obiskal papež Janez Pavel II. in tako postal prvi papež v zgodovini, ki se je uradno srečal z luteransko skupnostjo.