Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež: Kristus ni cilj, ampak središče zgodovine

Papež in Sveti sedež | 10.03.2010, 14:42

Splošna avdienca je danes prvič potekala v baziliki sv. Petra v Vatikanu, udeležilo pa se je je 9.500 ljudi. Sveti oče je v katehezi nadaljeval svoje razmišljanje o sv. Bonaventuri. Med njegovimi mislimi je izpostavil trditev, da Kristusovo oznanilo predstavlja novost in prenovo v vseh zgodovinskih obdobjih.

Sv. Bonaventura je zavrnil takratni miselni tok Gioacchina da Fiore, ki je v svojem nauku govoril o prihodu tretjega obdobja duha. Sv. Bonaventura pa zatrjuje, da je Bog en sam v vsej zgodovini in se ne deli na tri božanskosti. Tudi zgodovina je ena sama in je na poti razvoja. Drugič pa ta veliki teolog 12. stoletja še poudarja, da je Jezus Kristus zadnja Beseda Boga, ki je v njem povedal vse in se nam je v celoti daroval. Iz tega pa sledi, da ni nekega višjega evangelija, da ne moremo pričakovati neke druge Cerkve.

Hkrati pa to po papeževih besedah ne pomeni, da je Cerkev nepremična, zakoreninjena v preteklosti in da v njej ne more biti novosti. „Kristusova dela napredujejo“, je eden od stavkov sv. Bonaventure, ki je kot prvi oblikoval zamisel o razvoju, napredku. Zanj Jezus Kristus ni več cilj zgodovine, kar je bil za cerkvene očete, ampak njeno središče. S Kristusom se zgodovina ne konča, ampak se začenja novo zgodovinsko obdobje.

Sv. Bonaventura je s svojim naukom nasprotoval po eni strani utopičnemu spiritualizmu, s tem da je Cerkvi vrnil misijonsko živahnost, po drugi strani pa ideji o neprestanem propadanju cerkvene skupnosti, ki se je po mnenju nekaterih začelo takoj po Novi zavezi. Tudi danes je po papeževih besedah potrebna razsodnost, ki povezuje trezni realizem in odprtje novim karizmam, ki jih Kristus po Svetem Duhu daruje svoji Cerkvi.

Ob sklepu je sveti oče zagotovil svojo duhovno bližino in molitve vsem, ki jih je prizadel potres v Turčiji. Mednarodno skupnost pa je pozval, naj pripravljeno in velikodušno ponudi svojo pomoč. Zatem pa se je spomnil še vseh žrtev strašnega nasilja, ki vlada v Nigeriji in ki ne prizanaša niti nezavarovanim otrokom. „Še enkrat ponavljam z žalostjo v duši, da nasilje ne reši konfliktov, ampak prinaša le tragične posledice“, je dejal papež. Verske in civilne oblasti v državi pa je pozval k zavzemanju za varnost in mirno sobivanje celotnega prebivalstva. Ob sklepu je še zagotovil svojo bližino nigerijskim duhovnikom in vernikom. Boga prosi, naj jih utrdi v upanju, da bodo pristni pričevalci sprave.

Papež in Sveti sedež
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«