Skrb za mir, edinost in slogo v Ugandi
Cerkev po svetu | 04.03.2010, 22:26
Papež Benedikt XVI. je sprejel skupino škofov iz Ugande, ki se ta teden mudijo v Vatikanu na uradnem obisku ad limina apostolorum. V Ugandi število katoličanov narašča. Kristjani predstavljajo dobrih 77 odstotkov prebivalstva, polovica od tega pa jih je katoličanov.
Kot je v pogovru za radio Vatikan pojasnil tajnik Ugandske škofovske konference John Kauta, je naraščanje števila katoličanov predvsem sad misijnarskih dejavnosti prvih misijonarjev na območju te države. Proces evangelizacije v Ugandi se je začel konec 19. stoletja, misijonarji pa so, hkrati z oznanjevanjem evangelija ljudi učili brati in pisati. Narod je tako po Kautinih besedah krščanstvo poistovetil z izobraževanjem, kar so ljudje doumevali kot priložnost za razvoj.
Sicer v Ugandi že od leta 1986 divja dramatična državljanska vojna s središčem v regiji Acholiland na severu države. Do spopadov je prišlo po tem, ko se je Vojska Gospodovega upora, uprla vladi. Gre za revolucionarno koalicijo, ki se sama opredeljuje kot krščanska. Spopadi so do sedaj terjali približno 300.000 smrtnih žrtev in več kot milijon beguncev. Kot je pojasnil Kauta, je Cerkev v teh razmerah vselej imela zelo pomembno vlogo in si prizadevala za mirovno posredovanje.
Ugandski škofje so v ta namen napisali posebno pastirsko pismo z naslovom, v katerem so upornike in vlado pozvali, naj končajo z vojno. Leta 2007 je ekumenska organizacija, imenovana Ugandski skupni krščanski svet objavila dokument z naslovom Kontekst za dialog o spravi in miru na severu Ugande, v mestu Lira pa so se zvrstila tri posvetovalna srečanja, ki so se jih udeležili tako predstavniki parlamenta in uradniki kot tudi verski voditelji in člani političnih strank. Cerkev v Ugandi je skupaj z voditelji drugih verskih skupin tudi organizirala konferenco o spravi, pravičnosti in trajnostnem miru v tej afriški državi, ki šteje približno 30 milijonov prebivalcev.
Pater Kauta je v pogovoru za radio Vatikan bše izpostavil prizadevanje Cerkve v Ugandi za medverski dialog, izpostavil pa je tudi boj Cerkve zoper mnogoženstvo, čarovništvo in žrtvovanje ljudi, ki so pogosti pojavi v državi. To so namreč, kot je opozoril, dediščine, ki so nezdružljive s krščansko vero. Tajnik Ugandske škofovske konference se je dotaknil tudi vprašanja zakonskega osnutka o smrtni kazni za homoseksualce, ki ga Cerkev po njegovih besedah, ne podpira, kljub temu, da zavrača istospolne partnerske zveze. Cerkev na to vprašanje gleda z veliko zaskrbljenostjo in trdi, da je ukrep v nasprotju s krščanskim pristopom do omenjene težave, je dejal Kauta in dodal, da se je s homoseksualnostjo treba spoprijeti s pomočjo tem osebam, ki potrebujejo podporo in upanje, same pa se morajo spreobrniti. Ob koncu pogovora za naš radio je duhovnik Kauta še izpostavil številne vzgojno-izobraževalne ustanove, organizacije in združenja za pomoč okuženim z virusom HIV ter zveze za razvoj kmetijstva, ki jih v Ugandi vodi Katoliška cerkev.
Največji izzivi za Katoliško cerkev v Ugandi so narodna sprava ter boj zoper revščino in bolezen aids, za katero boleha več kot milijon ljudi. Sicer Cerkev v tej državi upravlja različne.