Besedilo za križev pot v rimskem Koloseju pripravil kardinal Ruini
Cerkev po svetu | 31.03.2010, 20:29
Meditacije križevega pota, ki ga bo na veliki petek vodil papež Benedikt XVI. v rimskem Koloseju, je letos napisal nekdanji predsednik Italijanske škofovske konference kardinal Camillo Ruini. Knjižica z njegovimi meditacijami je izšla v torek v nakladi 30.000 izvodov, izdala pa jo je Vatikanska založba.
Knjižica po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan vsebuje ilustracije križevega pota Josepha Führicha iz prve polovice 9. stoletja, ki se nahaja v cerkvi sv. Janeza Nepomuka na Dunaju.
Kardinal Ruini je za Radio Vatikan povedal, da je želel pripraviti preprosta premišljevanja o evangelijskih odlomkih. „Osrednje sporočilo je, da v križanem Kristusu vidimo resnični obraz človeka in tudi resnični obraz Boga,“ je dejal kardinal Ruini. V skrivnosti učlovečene Besede se v polnosti razkrije skrivnost človeka, razkrije se ravno v luči skrivnosti Boga in Božje ljubezni. Smisel učlovečene Besede se v polnosti razodene v križu in vstajenju, in tako se človek razodene človeku in mu razkrije njegovo najvišjo poklicanost.
Koliko bolj se približujemo bistvenemu, toliko bolj lahko odgovorimo s pravim pričakovanjem
Kardinal Ruini je v meditacije vključil tudi premišljevanja o človeški slabotnosti in grehu, predvsem pa o Božjem usmiljenju in ljubezni. Križev pot v Koloseju je po prepričanju kardinala zelo pomemben, ne le zato, ker se ga udeležijo mnogi verniki in ga mediji prenašajo po vsem svetu, temveč zato, ker pomaga približati se središču velikonočne skrivnosti. „Koliko bolj se približujemo bistvenemu, toliko bolj lahko odgovorimo s pravim pričakovanjem,“ je povedal kardinal.
Gre za dve vrsti trpljenja
Glede trpljenja zaradi spolnih zlorab, s katerim se Cerkev sooča v tem času, je kardinal Ruini dejal, da gre tudi za notranje trpljenje, ko je v nevarnosti zaupanje v Cerkev, kar lahko na koncu vodi v porušenje zaupanja v Kristusa in vere v Boga. „Gre za dve vrsti trpljenja: trpljenje zaradi grehov duhovnikov in trpljenje zaradi sovraštva do Cerkve,“ je zatrdil kardinal in dodal, da je vsak med nami poklican, da ob spremljanju Jezusa na poti križa iskreno pogleda tudi na svoje lastne grehe. Upam, je dejal kardinal, da bi to, kar sem napisal, bilo v pomoč pri osebnem odgovoru, ki ga Jezus Križani pričakuje od vsakega od nas.