Katoliško gibanje Marijino delo bo kmalu dobilo svojo prvo blaženo
Cerkev po svetu | 24.03.2010, 11:58
Katoliško gibanje fokolarov oziroma Marijino delo bo kmalu dobilo svojo prvo blaženo. Škof Pier Giorgio Micchiardi v italijanskem mestu Acqui je v petek sporočil, da bo 25. septembra za blaženo razglašena Chiara Badano, ki je umrla pred 20 leti. Slovesnost bo v Rimu vodil prefekt Kongregacije za zadeve svetnikov nadškof Angelo Amato.
Mladi iz gibanja fokolarov se bodo večer pred razglasitivijo za blaženo zbrali v Avli Pavla VI. v Vatikanu, kjer se bodo v molitvi zahvalili za beatifikacijo. Naslednji dan, v nedeljo 26. septembra, bo zahvalno sveto mašo daroval papežev državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone v baziliki svetega Pavla izven obzidja.
Kdo je Chiara Badano?
Božja služabnica Chiara Badano se je rodila 29. oktobra 1971, staršema, ki sta 11 let čakala na otroka. Z gibanjem fokolarov je prvič prišla v stik, ko ji je bilo devet let. S starši se je udeležila družinskega festivala gibanja v Rimu. Ta dogodek je odločilno vplival na vse tri. Chiara je postala zelo dejavna znotraj gibanja. Rada je imela šport, ples in petje. Ko ji je bilo 16 let se je posvetila Bogu. Samo leto kasneje je med igranjem tenisa v nogi začutila ostro bolečino. Zdravniki so odkrili kostnega raka. Bolezen je napredovala in Chiara se je soočala s ponavljajočimi hospitalizacijami in vedno hujšimi bolečinami. Pogosto je ponavljala: "Zate Jezus, vse kar želiš ti." Kmalu je prišla največja preizkušnja: njene noge ji niso več služile. Vendar pa je edemu od svojih prijateljev zaupala, da v primeru izbire med hojo in tem, da gre v nebesa, ne bi imela pomislekov. Izbrala bi nebesa in dodala, da jo zanimajo le še za nebesa.
Medicina je odložila svoje orožje
Chiaro Badano je oblikoval tesen odnos z ustanoviteljico gibanja fokolarov Chiaro Lubich, ki ji je 19. julija 1990 v pismu sporočila, da so se zdravniki odločili za prekinitev njenega zdravljenja, saj raka ni bilo mogoče zaustaviti. Medicina je odložila svoje orožje, je zapisala Bedanova in nadaljevala, da so se s prekinitvijo zdravljenja njene bolečine v hrbtu še povečale. Komaj se je še premikala. Kot je zapisala, se je počutila zelo majhno, pot pred njo pa je bila tako zelo težka. Pogosto se ji je zdelo, da jo bolečina duši. Ob tem se je v pismu ustanoviteljici spraševala, ali ni to znamenje, da ji nasproti že prihaja Ženin? V nadaljevanju je še zapisala, da skupaj z ustanoviteljico ponavlja besede: „Gospod, če ti to želiš, želim tudi jaz“ in prepričana je bila, da bodo skupaj z Gospodom osvojili svet. Ustanoviteljica fokolarov Chiara Lubich ji je odgovorila: „Chiara, ne boj se vsak trenutek reči ''da'' Njemu in bodi prepričana, da ti bo On dal moč, saj te neizmerno ljubi in želi prodreti v globino tvoje duše.“ V pismu ji je obljubila svoje molitve in bližino. Dala pa ji je tudi ime ''Chiara-Luč'', kot luč ideala, ki osvaja svet.
Bodi srečna, kajti jaz sem srečna!
V času bolezni je Chiara pripravila svoj pogreb. Izbrala je pesmi, rože, pričesko, belo poročno obleko in se tako na viden način pripravila na svatbo s svojim presvetim Ženinom. Zadnje besede, ki jih je izrekla svoji mami so bile: „Bodi srečna, kajti jaz sem srečna!“ Umrla je 7. oktobra 1990. Njen proces za beatifikacijo se je začel leta 1999. Zadnji priznani čudež, ki se je zgodil na njeno priprošnjo je bila ozdravitev nekega fanta iz Trsta, ki je imel meningitis in mu je bilo napovedanih le še 48 ur življenja. Po besedah škofa Micchiardia je Chiara Badano veliki vzor predvsem za mlade, saj svetost mladih potrebujemo tudi danes. „Mladim je potrebno pomagati pri njihovem iskanju smeri in cilja, da bodo premagali negotovosti in osamljenost, neuspehe, bolečine, smrt in bojazni,“ pravi škof Micchiardi in trdi, da je pri vsem tem Chiarino pričevanje vere čudovito.