Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tone GorjupTone Gorjup
Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav (foto: ARO)
Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav

Kristjani vse bolj množično bežijo iz Iraka

| 26.02.2010, 21:03

Nadaljevanje nasilja nad kristjani v Iraku, predvsem pa sredin uboj treh članov Sirsko katoliške cerkve v bližini Mossula, kristjane sili, da zapuščajo deželo. V zadnjih nekaj urah se je približno sto kristjanov odločilo zapustiti mesto Mossul.

 

Globoko žalost zaradi novih smrtnih primerov med kristjani je izrazil tudi papež Benedikt XVI., razmere v Iraku pa so škofa v Mossulu privedle do tega, da jih je označil za humanitarno izredno stanje. Iraška vlada se je med tem odločila ustanoviti posebno komisijo za preiskovanje nasilja nad kristjani v Mossulu.

O razmerah na območju Mossula je za radio Vatikan spregovoril tudi apostolski nuncij v Iraku nadškof Francis Chullikat. Povedal je, da kristjani ne želijo zapustiti zemlje, na kateri živijo že 2000 let in z ostalim prebivalstvom delijo isto zgodovino. Poskus, da bi se zmanjšala ali celo izbrisala prisotnost kristjanov v Iraku, pomeni uničenje lastne iraške zgodovine, je zatrdil apostolski nuncij. Kristjani so namreč del iraškega naroda in si skupaj z ostalimi prizadevajo pri obnovi dežele, pri čemer njihova vloga ni zanemarljiva. Po nuncijevem prepričanju je prispevek kristjanov in vseh krščanskih Cerkva pomemben za prihodnost Iraka, ki lahko prinese blagostanje in mir iraškemu narodu.

Nuncij Chullikat je zato lokalno oblast in mednarodno skupnost pozval k podpori iraških kristjanov, da bodo v Iraku živeli v miru in varno izpovedovali svojo vero. Apostolski nuncij je prav tako izpostavil, da so iraški kristjani pobudniki in zagovorniki sprave in miru, vse Cerkve v Iraku pa sodelujejo v medverskem dialogu in so v stalnem stiku z iraško muslimansko skupnostjo. Pomembna vloga kristjanov v prizadevanju za spravo in mir v Iraku je po Chullikatijevih besedah cenjena tudi s strani iraške vlade, vendar pa se žal zdi, je nadaljeval nuncij, da lokalne oblasti niso uspešne v preprečevanju nasilja nad iraškim prebivalstvom. Kljub temu pa kristjani vztrajajo v prizadevanju za spravo med iraškim narodom, kajti k temu je Cerkev v Iraku navsezadnje tudi poklicana, je zatrdil apostolski nuncij in iraške oblasti ter mednarodno skupnost pozval, da naredi vse, kar je mogoče za zaščito kristjanov v Iraku. Mednarodna skupnost bi si morala vzeti k srcu usodo manjšinskih skupnosti v Iraku, še posebej usodo kristjanov, ki so v tem obdobju najpogostejše žrtve nasilja, je dejal nadškof Chullikat in dodal, da je zaščita manjšin pomembna, saj v družbi ostajajo brez glasu. Poudaril je tudi, da je za kristjane pomembno, da se jih zaščiti tudi na narodni ravni, da se jim zagotovi in zaščiti njihova prihodnost.

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...