Benedikt XVI. in irski škofje
Srečanje škofovskih konferenc Jugovzhodne Evrope
Cerkev po svetu | 25.02.2010, 12:45
V Moldaviji se začenja deseto srečanje škofovskih konferenc Jugovzhodne Evrope na temo Pravice in dolžnosti katoliške manjšine v državah Jugovzhodne Evrope. S tem srečanjem želi Svet evropskih škofovskih konferenc znova izpostaviti vprašanje odnosa med Cerkvijo in državo, še posebej v državah Jugovzhodne Evrope, kjer Katoliška cerkev predstavlja manjšinsko versko skupnost.
Kot je dejal predsednik Škofovske konference Bosne in Hercegovine kardinal Vinko Puljič, bo beseda tekla o razmerah Katoliške cerkve v omenjenih državah, poleg pravic pa želijo izpostaviti tudi družbeno vlogo katoličanov in njihov prispevek k skupnemu dobremu.
Nagle družbene spremembe, ki so bile v preteklosti priča raznim vojnam in različnim totalitarnim režimom, je dejal kardinal Puljič, so povezane z napredujočim sekularizmom, ki kljub razlikam od države do države, predstavlja skupen problem. Puljič je še dejal, da so se družine danes primorane boriti proti težavam, ki v preteklosti niso bile tako v ospredju, med temi pa so najvidnejše brezposelnost, preseljevanje, alkoholizem, mamila in vse večje število splavov. Katoliška cerkev je tako poklicana k ohranjanju in krepitvi tradicionalnih vrednot, lastnih vsakemu narodu posebej.
Sicer pa bo na tokratnem srečanju škofov krajevna krščanska skupnost lahko sodelovala pri sveti maši jutri ob 18. uri v župniji Stauceni, v soboto prav tako ob 18. uri v Cenakolu Regine Pacis ter v nedeljo ob 10. uri in 30 minut v chisinauski katedrali. Jutri bodo pripravili tudi novinarsko konferenco, na kateri bodo spregovorili budimpeški kardinal Peter Erdo, sarajevski nadškof kardinal Vinko Puljič, Apostolski nuncij Romunije in Republike Moldavije mons. Francisco-Javier Lozano ter lokalni škof.
Kako dolgo deluje katoliška cerkev v Moldaviji?
Katoliška cerkev v Moldaviji uradno deluje od leta 1993, od leta 2000 pa je povezana v eno samo škofijo v Chisinau. Katoličanov v Moldaviji je 20.000 in predstavljajo 1 odstotek celotnega prebivalstva. Sedemnajst župnij je razpršenih po vsej državi. Duhovnikov je 24, redovnikov in redovnic pa 42. Pri tem naj povemo, da so krščanski misijoni in pastoralno delo v Moldaviji predvsem usmerjeni k medsebojnem razumevanju in medverskem dialogu, odprtosti za sodelovanju v pastoralnih programih z drugimi religijami ter razumevanju resničnih potreb najbolj ubogih.