Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Indijska zastava (foto: Wikipedia)
Indijska zastava | (foto: Wikipedia)

Nadškof Menamparampil: duhovnik naj bi se vrnil k mistiki

Cerkev po svetu | 01.02.2010, 15:46

V Indiji bo v prihodnjih dneh potekalo plenarno zasedanje indijske škofovske konference pod naslovom Leto duhovnikov. Predsednik urada za evangelizacijo pri zvezi azijskih škofovskih konferenc nadškof Thomas Menamparampil je v pogovoru za agencijo AsiaNews govoril o izzivih in ovirah, ki se postavljajo pred duhovnike v večkulturni in več verski družbi, kakršna je Indija. Da bodo kos vsakdanjim težavam, si morajo po njegovih besedah duhovniki znova pridobiti izgubljeno mistiko.

Če je teolog Karl Rahner dejal, da bo kristjan prihodnosti mistik ali pa ga ne bo, toliko bolj to velja za duhovnika, pravi nadškof Menamparampil. V tem pogledu se je Rahnerjeva izjava izkazala za preroško. Priča smo izgubljanju vere pri mnogih kristjanih v različnih delih sveta. Ko govorim o mistiku, je dejal nadškof Menamparampil, ne mislim na človeka, ki se umakne iz sveta, temveč na tistega, ki vstopa v vrvež dogodkov, da pomaga in rešuje, predlaga in usmerja, navdihuje in vodi, trpi in, če je treba, dá tudi svoje življenje. V teh zahtevnih časih potrebujemo junake, ki razvnemajo človeška srca, vztrajajo pri idealih in imajo visoke načrte: potrebujemo duhovnike te vrste, je dejal nadškof. To je takšna mistika, ki bo dajala upanje tistim, ki so izgubili vsako upanje. Njihova kontemplativna izhodišča so pogosto revna predmestja, kolibe revnih, kraji, kjer so mladi v nevarnosti, in območja konfliktov. Takšni mistiki presegajo kulture in verske sisteme, kakor je to storila mati Terezija. Hitro odkrijejo skupno točko z ljudmi drugih verstev in skušajo na njej graditi. V sebi imajo čut samozavesti, ki jim omogoča, da gredo do tistih, s katerimi so si najbolj različni.

Pri tem je nadškof omenil vedno večji prepad med bogatimi in revnimi. Na milijone ljudi je umrlo po rokah ljudi, ki so hoteli poravnati svet na silo. Cerkev v Indiji pa je večkulturna in večetnična ter odseva vesoljno Cerkev. Takšno medsebojno razmerje je že samo po sebi oblika evangelizacije. Ko se tako različna skupina sreča ob nedeljah in skupaj načrtuje za izboljšanje družbe, lahko ljudje vidijo, da je med člani vez vere in ljubezni. Upanje se ne bo vrnilo, če ne bomo vztrajali ne le pri tem, da dajemo upanje drugemu, ampak tudi, da ga za drugega gradimo, je še dodal nadškof Menamparampil.

Cerkev po svetu
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...