Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Nadškof Zimowski pred svetovnim dnevom bolnikov obiskal bolnišnico Svetega Petra

Cerkev na Slovenskem | 30.01.2010, 16:21

Predsednik Papeškega sveta za pastoralo zdravstvenih delavcev nadškof Zygmunt Zimowski je obiskal rimsko bolnišnico Svetega Petra ter se srečal z zaposlenimi in bolniki, za katere je daroval tudi sveto mašo. Obisk bolnišnice Svetega Petra je prvi od treh obiskov zdravstvenih ustanov, ki jih bo nadškof Zimowski opravil v prihodnjih dneh, poroča slovenskoi uredništvo Radia Vatikan.

Približuje se namreč 11. februar, ko bo potekal 18. svetovni dan bolnikov ter 25-obletnica delovanja Papeškega sveta za pastoralo zdravstvenih delavcev. Oba dogodka bo v baziliki sv. Petra obeležil tudi papež Benedikt XVI., ko bo daroval slovesno sveto mašo za vse bolnike.

Papeški svet za pastoralo zdravstvenih delavcev je 11. februarja 1985 ustanovil papež Janez Pavel II., najprej kot papeško komisijo, ki je čez tri leta dobila avtonomijo papeškega sveta. Glavni motiv za ustanovitev je bil najprej skrb Katoliške cerkve za trpečega človeka, nato pa tudi nagel razvoj na področju medicine in zdravstva ter koordinacija vseh ustanov in dejavnosti, ki se posvečajo zdravstvenemu področju. Papeški svet za pastoralo zdravstvenih vseh dosedanjih 25 let delovanja sledi svojemu osnovnemu namenu: spodbujati, širiti, in usklajevati zdravstveno delo lokalnih Cerkva, z njimi sodelovati ter spremljati zdravstvene programe in njihov vpliv na pastoralno dejavnost. Cerkev je namreč vedno prisotna v svetu trpljenja in se pri tem zaveda svoje velike odgovornosti.

57. svetovni dan bolnikov obolelih za gobavostjo (lepro)

V nedeljo, 31. januarja 2010, bo potekal 57. svetovni dan obolelih za gobavostjo. Predsednik Papeškega sveta za pastoralo zdravstva Zygmunt Zimowski je ob tej priložnosti na predsednike škofovskih konferenc in druge odgovorne na področju pastorale zdravstva naslovil posebno pismo, je sporočil Tiskovni urad SŠK.

Oboleli za gobavostjo so pogosto odrinjeni na rob družbe in jih socialne mreže ne zajamejo. Na svetu je več kot 250.000 obolelih za to boleznijo, med katerimi je 12 % otrok starih manj kot 15 let. Konvencija o otrokovih pravicah sicer zagotavlja njihovo varstvo, v praksi pa je podoba drugačna, zato jim je potrebno nameniti več pozornosti. Družba je dolžna tudi drugim tovrstnim bolnikom zagotoviti boljše možnosti zdravljenja, naša posebna naloga pa je preprečevanje njihove stigmatizacije.

Cerkev je do gobavih vedno gojila posebna skrb, saj so številni misijonarji in nekateri svetniki osebno poslanstvo posvetili skrbi in negi zanje. Danes se tej nalogi posveča več združenj, ki si prizadevajo za solidarnost in pomoč tovrstnim bolnikom.

Kaj je gobavost?

Gobavost ali lepra je že od antike poznana nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bakterija Mycobacterium leprae. Danes jo z antibiotiki uspešno zdravimo. Inkubacijska doba traja tudi več mesecev ali celo let. Za okužbo je potreben dolgotrajnejši stik z bolnikom. Gobavost povzroča značilne spremembe na koži, sluznicah ter živčevju. Pri gobavosti so prizadete živčne celice, ki posledično odmirajo. Bolnik izgubi občutek za mraz, vročino in bolečino. Če bolnik ni deležen zdravljenja, nastopi smrt največkrat zaradi kakšne druge resne okužbe, na primer tetanusa.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...