Papež: Cerkev bo preko svojih ustanov še naprej pomagala Haitiju
Cerkev po svetu | 23.01.2010, 20:25
Papež Benedikt XVI. je v telegramu haitskemu predsedniku Reneju Prevalu in predsedniku Haitske škofovske konference nadškofu Louisu Kerebreauju ponovno izrazil sožalje za žrtve uničujočega potresa, ki je najrevnejšo državo na zahodni polobli prizadel 12. januarja. Sveti oče je tudi spodbudil preživele in izrazil zadovoljstvo nad delom reševalnih ekip, poroča slovensko uredništvo Radia Vatikan.
Podobno je papež zapisal tudi v pismu generalnemu sekretarju Organizacije združenih narodov Ban Ki Moonu, medtem ko je v telegramu, naslovljenemu na nadškofijo prestolnice, zagotovil svoje molitve za pokojnega nadškofa Sergeja Miota.
Iz besed, ki jih je papež zapisal v štirih različnih pismih ob tragediji na Haitiju, izvira njegova velika solidarnost do prizadetih v potresu, ki je po uradnih podatkih terjal vsaj 110.000 človeških življenj, po nekaterih ocenah pa bi število žrtev utegnilo narasti tudi na 200.000. V pismu predsedniku Prevalu se papež sklicuje na solidarnost ter izraža upanje, da se bosta na haitske ulice vrnila mir in spokojnost. Vsa mednarodna skupnost si po njegovih besedah prizadeva za pomoč prebivalcem Haitija in je zadovoljna nad velikodušnostjo organizacij in posameznikov, ki so se aktivno vključili v reševanje preživelih, pri čemer so pogosto tvegali svoje življenje. Oraganizaciji združenih narodov se je sveti oče medtem v telegramu, ki ga je podpisal njegov državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, zahvalil za njeno prizadevanje za preprečitev spopadov med preživelimi.
Cerkev bo preko svojih ustanov še naprej pomagala Haitiju
Papež je tako ob tragediji na Haitiju v vseh štirih pismih izrazil žalost in sožalje, pa tudi ganjenost in upanje. Cerkev bo preko svojih ustanov še naprej pomagala Haitiju, tako v teh težkih okoliščinah kot tudi pri obnovi razdejanih območij, je še zapisal sveti oče.
Reševanje preživelih se je končalo
V soboto so v haitski prestolnici Port au Prince obhajali pogrebne slovesnosti za žrtve naravne katastrofe, ki ji je sledilo še kar nekaj močnejših popotresnih sunkov. Doslej so v množične grobnice pokopali 75.000 trupel, ranjenih je okoli 200.000 ljudi, nad dva milijona pa jih je ostalo brez strehe nad glavo. Reševanje preživelih se je končalo. Življenje v prestolnici se počasi umirja. Odpirajo se trgovine, obratovati pa je začel tudi javni prevoz.