Papež o molitveni osmini za edinost kristjanov
Papež in Sveti sedež | 20.01.2010, 14:57
Papež Benedikt XVI. je sredino avdienco posvetil molitveni osmini za edinost kristjanov. V teh dneh naj bi namreč kristjani premišljevali o tragediji ločitve med nami, je dejal sveti oče in molili z Jezusom molitev, ki jo je namenil svojemu Očetu: Da bi bili vsi eno.
Tema tokratne molitvene osmine z naslovom: Vi ste priče teh reči po papeževih besedah povezuje krščansko edinost in evangelizacijo. To pa je bila tudi osrednja skrb Edinburške konference, ki je pred sto leti zaznamovala začetek modernega ekumenskega gibanja. Današnja družba, ki je vedno bolj sekularizirana, razkristjanjena, nujno zahteva zedinjene Jezusove priče, je dejal papež. Naše pričevanje pa naj bi po njegovih besedah temeljilo na skupni izpovedi vere in bratskem sodelovanju med ločenimi kristjani, na dialogu in globljem razmislek o razlikah, ki še obstajajo. Vendar pa je edinost po papeževih besedah božji dar. „Samo Bog nam lahko dá edinost, edinost, ki bi jo sami zgradili, bi bila preprosto človeška, ki pa si želimo božje cerkve“, je dejal papež. Po njegovih besedah smo vsi odgovorni narediti vse, kar je v naši moči, da bi prišli do edinosti. „Ločitev med Jezusovimi učenci odprto nasprotuje Kristusovi volji, je pa tudi škandal za naš svet ter škoduje oznanjevanju evangelija“, je dejal papež. Ne moremo namreč verodostojno oznanjevati evangelija, če smo še vedno razdeljeni med nami. Ob sklepu je sveti oče vse kristjane povabil, naj se mu pridružimo v molitvi za te namene, v zahvali Bogu za ekumenski napredek v zadnjih letih in v prošnji, da bi kristjani našega časa zedinjeni med seboj lahko bolj prepričljivo pričevali za Vstalega Gospoda.
Papež je pri spregovoril tudi o pomembnih korakih na poti ekumenizma v zadnjih letih. Poleg graditve bratskih odnosov je pomemben tudi teološki dialog ter sodelovanju na področju pastorale in zakramentalnega življenja. To vključuje medsebojno priznanje krsta ali pa vprašanja glede mešanih zakonov. Ekumenski duh se je razširil tudi na nekatera karizmatična gibanja, ki prispevajo k temu, da se bolje spoznamo med seboj in končno pridemo do skupnega pričevanja v tem času, ko vedno prevladuje sekularizem, je dejal papež.
Pomembno vprašanje, ki ga je v preteklem letu začela obravnavati mešana komisija, je vloga papeža v prvem stoletju krščanstva, ko še nismo bili ločeni. Med dogodki v preteklem letu pa je papež omenil še obhajanje 10. obletnice podpisa Izjave o nauku o opravičenju, ki je globlje povezala katoličane in luterance, ter obisk anglikanskega nadškofa Rowana Williamsa v Rimu. Skupno zavzemanje vseh teh cerkva je po papeževih besedah znamenje, kako močna je v vseh želja po edinosti. Poleg našega truda za graditev bratskih odnosov in spodbujanje dialoga pa je po njegovih besedah pomembna predvsem zaupna in enodušna molitev za edinost.