Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Benedikt XVI. romarji rokovanje (foto: p. Robert Bahčič)
Benedikt XVI. romarji rokovanje

Papeževa poslanica ob 96. svetovnem dnevu migrantov in beguncev

Cerkev na Slovenskem | 16.01.2010, 19:12

Sveti sedež je že novembra lani objavil papeževo poslanico za 96. svetovni dan migrantov in beguncev, v kateri Benedikt XVI. poziva k spoštovanju človekovih pravic vseh migrantov in beguncev ter v vseh okoliščinah. Sveti oče je poslanico za svetovni dan migrantov in beguncev, ki ga obeležujemo 17. januarja tokrat namenil otrokom in mladostnikom ter jo naslovil Mladoletni migranti in begunci.

Papež Benedikt XVI. je v poslanici zapisal, da je vsak migrant oseba, ki ji pripadajo temeljne in trajne človekove pravice, ki jih je treba spoštovati v vseh okoliščinah, in spomnil na Jezusove besede, ko pravi: »Kar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste meni storili« (Mt 25,40). Izpostavil je, da je mladoletnim migrantom treba zagotoviti ustrezno družbeno okolje, ki jim bo zagotavljalo telesni, kulturni, duhovni in moralni razvoj. Bivanje v tuji deželi, brez ustrezne usmeritve, povzroča številne in resne stiske in težave, še posebej tistim, ki so brez podpore svoje družine, papež pa je tudi spomnil na številne mladostnike, ki v tuji državi iščejo azil. Mladostnikom je treba omogočiti obiskovanje šole in jim potem pomagati, da se vključijo v trg delovne sile, pri čemer je papež poudaril, da obdobje najstništva predstavlja temeljno fazo človekovega razvoja. Benedikt XVI. je v poslanici tudi izrazil hvaležnost vsem župnijam in cerkvenim združenjem, ki se posvečajo pomoči migrantom, vse kristjane pa pozval, da prepoznajo družbene in pastoralne izzive, ki jih predstavljajo mladoletni migranti in begunci. Spomnil je na Jezusovo zapoved o brezpogojni ljubezni do bližnjega in zapisal, da mora vsako konkretno dejanje prej biti postavljeno na vero, v delovanju milosti in božje previdnosti, da bosta tako gostoljubnost in solidarnost do tujcev, še posebej otrok, postali oznanjevanje evangelija solidarnosti. Naj Jezusove besede »Tujec sem bil in ste me sprejeli,« odmevajo v naših srcih, je povabil papež Benedikt XVI.

Poslanico so na tiskovnem uradu Svetega sedeža v Vatikanu predstavili predsednik Papeškega sveta za pastoralo preseljencev in turistov Antonio Maria Vegliò, tajnik sveta Agostino Marchetto in podtajnik Novatus Rugambwa.

Po podatkih Unicefove raziskave o otrocih migrantih v Združenih državah Amerike, Avstraliji in šestih evropskih državah, predstavljajo otroci, rojeni vsaj enemu staršu migrantu, velik del celotne populacije otrok. V Švici jih je 39 odstotkov, v Avstraliji 33 odstotkov in v Nemčiji 26 odstotkov, medtem ko v Združenih državah Amerike in na Nizozemskem predstavljajo 22 odstotkov vseh otrok. V Franciji predstavljajo otroci migrantov 17 odstotkov vseh otrok, v Združenem kraljestvu 16 odstotkov in v Italiji slabih 10 odstotkov. Raziskava, narejena avgusta letos, je med drugim še pokazala, da v Švici prihaja 29 odstotkov otrok migrantov iz držav bivše Jugoslavije in 11 odstotkov iz Turčije. V Združenih državah Amerike jih je večina iz Južne Amerike ali Karibov, kar 71 odstotkov, v Nemčiji prihaja 31 odstotkov mladoletnih migrantov iz Rusije, v Italiji pa je 10 odstotkov migrantov otrok iz Albanije in 12 odstotkov in Maroka.

Papeževa poslanica v celoti

Dragi bratje in sestre,

dan migrantov in beguncev mi znova daje priložnost, da izrazim trajno skrb, ki jo Cerkev goji do tistih, ki na različne načine doživljajo izkušnjo izseljenstva.

Gre za pojav, ki, kot sem zapisal v okrožnici Ljubezen v resnici - Caritas in veritate, preseneča zaradi števila vpletenih ljudi, z njim povezanih socialnih, ekonomskih, političnih, kulturnih in verskih problematik ter zaradi dramatičnih izzivov, ki jih predstavlja za narodne in mednarodno skupnost. Migrant je človek z neodtujljivimi temeljnimi pravicami, ki jih morajo spoštovati vsi in povsod (prim. Caritas in veritate št. 62). Letošnja tema – Mladoletni migranti in begunci – se dotika vidika, ki ga kristjani obravnavajo z veliko pozornostjo, saj se zavedajo Kristusovega opomina, da se bo ob vesoljni sodbi nanj navezovalo vse, kar je bilo storjeno ali opuščeno »enemu od teh mojih najmanjših« (prim. Mt 25,40.45).

Čeprav konvencija o otrokovih pravicah jasno zatrjuje, da je treba vedno zaščititi interes mladoletnika (prim. Caritas in veritate št. 3), ki se mu priznavajo enake temeljne pravice kot odraslemu, temu v resničnosti, žal, ni vedno tako. Medtem ko v javnem mnenju narašča zavest o nujnosti hitrega in odločnega poseganja za zaščito mladoletnikov, so dejansko mnogi izmed njih prepuščeni sami sebi in so na različne načine izpostavljeni izkoriščanju. Njihovo dramatično stanje je povzel moj častiti predhodnik Janez Pavel II. (1978–2005) v poslanici, ki jo je 22. septembra 1990 poslal generalnemu sekretarju OZN ob svetovnem vrhu o otrocih. »Priča sem pretresljivemu stanju milijonov otrok po vseh celinah. Oni so najbolj ranljivi, ker najtežje povzdignejo svoj glas«. Iz srca želim, da bi bili mladoletni migranti, ki potrebujejo tako družbeno okolje, ki bi jim omogočilo in spodbujalo njihov fizični, kulturni, duhovni in moralni razvoj, deležni pravične mere pozornosti. Življenje v tuji deželi brez opornih točk jim povzroča številne ter včasih hude preglavice in težave, zlasti tistim, ki nimajo opore pri svojih družinah.

Tipičen vidik mladoletne migracije predstavljajo tisti mladi, ki so se rodili v tujih deželah ali pa vse od rojstva živijo ločeno od izseljenih staršev, katerim se pridružijo šele pozneje. Ti mladostniki so deležni dveh kultur z vsemi prednostmi in pomanjkljivostmi, povezanimi z njihovo dvojno pripadnostjo, ki pa kljub temu lahko nudi tudi priložnosti za obogatitev skozi srečanje med različnimi kulturnimi izročili. Omogočiti jim je treba možnost šolanja in nato vključitve v delovno skupnost ter olajšati družbeno integracijo prek ustreznih izobraževalnih in socialnih struktur. Pri tem pa ne gre nikoli pozabiti, da odraščanje predstavlja ključno etapo za človekovo oblikovanje.

Posebno skupino mladoletnikov predstavljajo begunci, ki prosijo za zatočišče, ko iz različnih razlogov bežijo iz svojih dežel, kjer niso deležni ustrezne zaščite. Statistike kažejo, da je njihovo število v porastu. Gre torej za pojav, ki ga je treba pozorno spremljati in se ga lotiti s koordiniranim delovanjem, preventivnimi ukrepi, primerno zaščito in sprejemanjem, in sicer v skladu s konvencijo o otrokovih pravicah (prim. Caritas in veritate št. 22).

Posebej se obračam na župnije in številna katoliška združenja, ki v duhu vere in ljubezni vlagajo velike napore v to, da bi zadovoljili potrebe teh naših bratov in sester. Medtem ko izražam hvaležnost za vse, kar delajo z veliko mero velikodušnosti, bi želel povabiti vse kristjane, naj se zavedo socialnega in pastoralnega izziva, ki ga predstavljajo mladoletni migranti in begunci. V srcu nam odzvanjajo Jezusove besede: »Tujec sem bil in ste me sprejeli« (Mt 25,35), kakor tudi osrednja zapoved, ki nam jo je zapustil: ljubiti Boga z vsem srcem, vso dušo in vsem mišljenjem, skupaj z ljubeznijo do bližnjega (prim. Mt 22,37–39). To nas vodi do spoznanja, da mora vsako naše konkretno dejanje izhajati predvsem iz vere v delovanje milosti in Božje previdnosti. Na ta način postaneta tudi sprejemanje in solidarnost do tujca, zlasti do otrok, oznanjevanje evangelija solidarnosti. Cerkev to oznanja, kadar odpre svoje roke in si prizadeva, da bi se spoštovale pravice migrantov in beguncev, tako da spodbuja voditelje narodov ter mednarodne ustanove in organizme, naj sprejmejo ustrezne ukrepe v njihovo podporo. Nad vsemi naj materinsko bedi blažena Devica Marija in naj nam pomaga razumeti težave tistih, ki so daleč od svoje domovine. Vsem, ki spadajo v obsežno skupnost migrantov in beguncev, zagotavljam svojo molitev in iz srca podeljujem apostolski blagoslov.

Vatikan, 16. oktober 2009, papež Benedikt XVI.

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si) Kruh je dobrina, ki ne sme manjkati na nobeni mizi (photo: dobroteslovenskihkmetij.si)

Začenja se 35. festival Dobrote slovenskih kmetij

S strokovnim posvetom - Slovenska super živila skozi letne čase - se na Ptuju začenja letošnji že 35. festival Dobrote slovenskih kmetij. Tudi letos bo dogajanje zaznamovalo celotno mesto Ptuj, ...