Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Papež sprejel diplomatski zbor

Cerkev po svetu | 11.01.2010, 16:14

Papež Benedikt XVI. je dopoldne pripravil novoletni sprejem diplomatskega zbora akreditiranega pri Svetem Sedežu. Ob tem se je ozrl na preteklo leto in spregovoril o smernicah za naprej. Zbranim diplomatom je povedal nekaj besed o pomenu varovanja in svetosti človeškega življenja. Če bomo tako ravnali, bo to imelo tudi korist za okolje, saj je knjiga narave ena sama in neločljiva, je dejal sveti oče. Gradili pa bomo tudi mir in polagali temelje za prihodnje rodove.

Da bi gradili mir, moramo po papeževih besedah zaščititi okolje in človeško življenje vse od spočetja naprej. Pri tem je omenil Afriko, kjer naj bi zagotovili politične in ekonomske odločitve, ki bodo spodbujale nove oblike kmetijske in industrijske proizvodnje za dobro vseh. Zatem je omenil proizvodnjo droge v Latinski Ameriki in Afganistanu in pozval k prenehanju teh dejavnosti.

Papež je omenil tudi padec berlinskega zidu in komunističnih sistemov, ki so v ljudeh pustili globoke rane, saj niso temeljili na resnici o človeku. To se je po papeževih besedah zgodilo zato, ker so zavračali obstoj Boga, s tem pa se je popačil pojem človekove svobode, uničevalo pa se je tudi okolje. Papež je pri tem omenil težave, ki jih tudi srečanje v Koebenhavnu ni moglo premostiti in zaželel, da zasedanje v Bonnu in kasneje v Mexicu prineslo več sadov.

Petrov naslednik je pri tem poudaril, da sprejema vse tiste, ki želijo prispevati k razvoju človeške družine. „Cerkev je odprta vsem, zato, ker v Bogu obstaja za druge“, je dejal. Zato jo skrbi prihodnost človeštva, ki je v tem novem letu še vedno zaznamovano z ekonomsko in socialno krizo.

Korenine sedanje mednarodne situacije pa temeljijo v moralnih vprašanjih. Zato je treba po papeževih besedah spodbujati spremembo miselnosti in novih načinov življenja. Na žalost se predvsem v državah zahodnega sveta vere, še posebej krščanske, ne spoštuje in se jo celo sovraži, je dejal papež.

Sicer pa je pozval še k razoroževanju, boju proti terorizmu in varovanju pravic migrantov. Povabil jih je, naj delujejo pravično, solidarno in daljnovidno, saj imajo mnogi begunci za seboj težke in boleče izkušnje.

Ob sklepu je sveti oče spregovoril še o kristjanih v Sveti deželi, ki so pogosto prisiljeni zapustiti svojo domovino. Diplomatski zbor je povabil k zaščiti teh kristjanov ter ob tem Izraelce in Palestince še enkrat pozval k dialogu in spoštovanju pravic drug drugega. Po njegovih besedah naj bi bila priznana tako država Izrael, ki ima pravico živeti v miru, kot tudi Palestinska država. Njeni prebivalci naj bi uživali neodvisnost, dostojanstvo in možnost svobodnega gibanja.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«