Papež krstil 14 otrok
Papež in Sveti sedež | 10.01.2010, 14:18
Na nedeljo Jezusovega krsta je papež Benedikt XVI. daroval sveto mašo v Sikstinski kapeli in podelil zakrament svetega krsta 14 otrokom. Kot je sam dejal na začetku svojega opoldanskega nagovora, je ta navada povezana s praznikom Jezusovega krsta, s katerim se zaključuje božični čas. Krst namreč zelo dobro nakazuje celoviti pomen božičnih praznikov, saj po učlovečenju Božjega Sina, tudi mi prav po krstu postajamo Božji otroci.
Z zakramentom sv. krsta postane človek resnično Božji otrok, je v nadaljevanju opoldanskega nagovora dejal sveti oče. Cilj življenja krščene osebe postane to, da bo svobodno in zavestno uresničevala, kar je v začetku življenja prejela kot dar. Sveti oče je nato spomnil na pedagoško načelo, ki prvi: „Postani to, kar si“. To je namreč temeljno vodilo vzgoje človeške osebe, ki je že odrešena po milosti. V njem odkrivamo mnogo sorodnosti s človeško rastjo, kjer odnos med starši in otroki prehaja preko ločevanja in kriz ter popolne odvisnosti, do zavedanja, da smo otroci in hvaležnosti za dar prejetega življenja ter nato v zmožni tudi dati tudi sami življenje.
Prerojen v krstu v novo življenje, tudi kristjan začenja svojo pot rasti v veri, ki ga bo vodila do zavestnega obračanja na Boga kot Očeta ter do odnosa hvaležnosti in doživljanja veselja, da smo njegovi otroci.
Papež Benedikt XVI. je v nadaljevanju opozoril, da prav iz zakramenta krsta izvira tudi tip družbe, ki je družba bratov in sester. Bratstva namreč ne moremo vzpostaviti z ideologijo, toliko manj z odlokom katere koli oblasti. Medsebojno bratstvo in sestrstvo prepoznavamo samo v ponižni in globoki zavesti, da smo sinovi in hčere skupnega nebeškega Očeta. Kot kristjani smo v moči Svetega Duha, prejetega pri krstu, dobili dar in nalogo živeti kot Božji otroci ter bratje in sestre med seboj. Poklicano smo biti „kvas“ novega solidarnega človeštva prežetega z mirom in upanjem.
Ob sklepu je sveti oče spomnil, da nam je pri tem v močno spodbudo zavest, da imamo poleg nebeškega Očeta tudi Cerkev, ki je naša mati. V njej je Devica Marija naš trajen vzor.
Na Marijo se je sveti oče obrnil s prošnjo, naj nam pomaga pri vsakodnevnem porajanju „od zgoraj“, v ljubezni do Boga, ki nas dela Božje otroke ter brate in sestre med seboj.