Predaja pisem
Turčija lahko prispeva h gradnji miru
Cerkev po svetu | 08.01.2010, 14:31 Robert Božič
Papež Benedikt XVI. je včeraj sprejel novega veleposlanika Republike Turčije pri Svetem sedežu. Spomnil je približujočo se 50-letnico diplomatskih odnosov med Turčijo in Svetim sedežem, ki jih je vzpostavil blaženi Janez XXIII., ki je sam kot apostolski delegat služboval v Bizancu. V teh letih je bilo veliko doseženo, je dejal papež Benedikt XVI. in izrazil upanje, da bo sodelovanje prineslo globlje in še večje uspehe na področju pomembnih vprašanj, ki se porajajo na mednarodni sceni.
Sveti oče je del govora namenil svojemu prvemu obisku v Tručiji, ki je bil tudi njegov prvi obisk v pretežno muslimanski deželi. Veleposlaniku se je ponovno zahvalil za lep sprejem in možnost, da je lahko obiskal ekumenskega patriarha Bartolomeja I., katoliško skupnost v Turčiji, predstavnike muslimanske skupnosti in državne voditelje. Pri tem je sveti oče posebej izpostavil, da je bilo obhajanje 2000-letnice rojstva apostola Pavla po vsem svetu zelo odmevno tudi zaradi tega, ker so mnogi verniki lahko obiskali kraje in obhajali bogoslužje na krajih apostolovega delovanja. Izpostavil je tudi, da turška oblast kristjanom v Turčiji poleg obhajanja bogoslužja prav tako omogoča dobrodelnost, ki sicer še ni povsem pravno urejena.
Papež je prav tako spregovoril o vlogi stoletne demokratične turške države na meji med Evropo in Azijo. Kot je dejal, Turčijo vidi kot dobro zgrajen most med islamom in Zahodom, ki lahko veliko prispeva h krepitvi miru in trdnosti na Bližnjem Vzhodu.
Sveti sedež po papeževih besedah ceni številne pobude Turčije, ki jih je že sprožila v tem pogledu, ter podpira vse napore za vzpostavitev trajnega miru na tem območju. Zgodovina je namreč pogostokrat dokazala, da je ozemeljske zahteve in tekmovanja med narodi mogoče zadovoljivo rešiti le takrat, kadar je zadoščeno zakonitim zahtevam vseh strani, ko so pretekle krivice priznane in kadar je mogoče tudi popravljene. Sveti oče je turškemu veleposlaniku tudi zagotovil nadaljnje sodelovanje Svetega sedeža pri reševanju omenjenih vprašanj.