
Otrok rabi veliko časa, stari starši pa mu ga lahko podarijo - v miru | (foto: Sergiu Vălenaș / Unsplash)
Papež v poslanici za svetovni dan starejših: Ljubimo lahko v vseh življenjskih obdobjih
Novice | 11.07.2025, 09:03 Marjana Debevec
Vatikan je objavil sporočilo papeža Leona XIV. za peti svetovni dan starih staršev in starejših, ki bo 27. julija. Sveti oče je lokalne Cerkve in Cerkvene ustanove povabil, naj spodbujajo ’revolucijo skrbi’, tako da poiščejo in poskrbijo za starejše. Slednji pa so poklicani, da pričujejo o upanju. Nihče ni namreč izvzet iz naloge ljubiti druge.
Vsaka župnija, vsako združenje in Cerkvena skupina so poklicani postati nosilci revolucije hvaležnosti in skrbi, ki jo uresničujejo tako, da obiskujejo starejše, je v poslanici zapisal sveti oče.
V njej je znova poudaril svojo odločitev, da tisti, ki letos ne bodo mogli priti na romanje v Rim, lahko prejmejo jubilejni odpustek, če bodo za nek določen čas obiskali osamljene starejše, kot da bi romali h Kristusu, ki je prisoten v njih.
Božja logika ni človeška logika
Božja logika v Svetem pismu je namreč povsem nasprotna logiki odrinjanja na rob in pozabe, česar so pogosto žrtve starejši v naših družbah. Ob tem je Leon XIV. spomnil na številne like v Svetem pismu, ki so že zelo v letih, vendar jih je Gospod vključil v svoje načrte odrešenja, saj je starost v njegovih očeh čas blagoslova in milosti, starejši pa so zanj prvi priče upanja.
To upanje lahko izkoristijo prav mlade generacije, da na trdnih temeljih zgradijo dom svoje prihodnosti, je poudaril papež Leon XIV. in zapisal: »Če je torej res, da šibkost starejših potrebuje moč mladih, je prav tako res, da neizkušenost mladih potrebuje pričevanje starejših, da lahko modro načrtujejo prihodnost.«
Nihče ni izvzet iz naloge ljubiti druge
Starejši pa po besedah svetega očeta niso le prejemniki ljubezni in skrbi. Nihče, ne glede na svoja leta in moči, ni izvzet iz naloge ljubiti. Starejše je ob tem še posebej povabil, naj močno zaupajo v Gospoda ter vsak dan pri molitvi in sveti maši obnovijo srečanje z Njim.
»Z ljubeznijo prenašajmo vero, ki smo jo živeli toliko let, v družino in v vsakdanja srečanja. Vedno hvalimo Boga za njegovo dobroto, gojimo edinost z našimi najdražjimi, odprimo svoje srce tistim, ki so najbolj oddaljeni, in zlasti tistim, ki živijo v stiski,« je ostarele še povabil Leon XIV. Tako bodo namreč znamenja upanja v vsakem življenjskem obdobju.