Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (foto: Bor Slana/STA)
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. | (foto: Bor Slana/STA)

Upokojenci, delavci in mladi proti krivicam in privilegijem

Novice | 08.05.2025, 12:09 Alen Salihović

Podporniki stranke Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober so se na Trgu republike v Ljubljani zbrali na 18. protestnem shodu. Zbrane so znova pozvali, da na nedeljskem referendumu o dodatku k pokojninam umetnikov glasujejo proti, kritični pa so bili tudi do predloga nove pokojninske reforme.

O izzivih, s katerimi se zaradi nizkih pokojnin soočajo upokojenci, je spregovoril tudi predsednik stranke Glas upokojencev Pavel Rupar. Dejal je, da so v stranki pripravili zakon, ki bo po mnenju Ruparja popravil krivice upokojencev, ki so se med letoma 2012-2023 upokojevali z diskriminatornim odmernim odstotkom pokojnine 57,25 odstotka.

Predlog zakona po besedah predsednice sveta stranke Alenke Orel med drugim predvideva ponovni izračun pokojnin po pravičnih in enakih merilih in odpravo diskriminacije po spolu in datumu upokojitve.

IZJAVA STRANKE GLAS upokojencev - Za normalno Slovenijo

V sredo, 7. maja 2025, se je ob 15. uri na Trgu republike v Ljubljani odvil že 18. vseslovenski protestni shod za pravičnost, dostojanstvo in socialno varnost, ki ga organizirata stranka Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober. Shod je bil usmerjen proti vladnim politikam, ki po mnenju organizatorjev in udeležencev poglabljajo revščino, spodbujajo neenakost ter ustvarjajo nove privilegije za izbrane.

Pred več tisoč glavo množico so nastopili predstavniki stranke, sindikatov, opozicije in civilne družbe. Andrej Peterle (Glas upokojencev) je bil v svojem nagovoru jasen: »Ne zahtevamo privilegijev, zahtevamo pošteno in dostojno življenje!« Ostre besede je namenil tudi pokojninski reformi in zakonu, ki uvaja posebne pokojninske dodatke za nekatere posameznike s področja kulture: »To ni zakon za narod, to je zakon za elito. Mi pravimo: NE!«

Pavel Rupar, predsednik stranke Glas upokojencev, je poudaril, da so »božičnico za upokojence izbojevali ljudje na ulicah«, ne pa vlada. Spomnil je, da so bile krivice ob upokojevanju v zadnjem desetletju sistematične in nepopravljene: »Zakon, ki ga vlagamo, bo to popravil.«

Alenka Orel, predsednica Sveta stranke, je opozorila na ustavno sporno diskriminacijo, ki je v letih 2013–2023 prizadela skoraj 90.000 upokojencev – zlasti moških –, ki so zaradi nižjega odmernega odstotka ostali prikrajšani za pomemben del svojih pokojnin: »To ni bila napaka. To je bila ustavno sporna politika. Gre za kršitev 14. člena Ustave RS.« Predstavila je nov zakon o popravi krivic, ki predvideva ponovni izračun pokojnin, vračilo prikrajšanih zneskov in odpravo diskriminacije. Prisotne je pozvala k zbiranju 5.000 podpisov za podporo zakonodajni pobudi.

Z glasnim apelom se je javnosti obrnil tudi Boris Tomašič, ki je poudaril nedostojne življenjske razmere številnih starejših. Prebral je pričevanje upokojenke, ki si za kosilo skuha le jušno kocko: »To je dno. Po 40 letih dela si ljudje zaslužijo več. Zato: referendum, protest, volitve!«

Gašper Jug, predsednik odbora mladih upokojencev, je poudaril pomen medgeneracijske solidarnosti, Milena Koselj Šmilt iz vrst sindikatov pa je opozorila na krivičnost plačne in pokojninske reforme, kjer »račun vedno znova plačujejo najšibkejši«.

Na protestu je sodeloval tudi poslanec SDS Zvone Černač, ki je pozval k množični udeležbi na nedeljskem referendumu: »Obkrožimo PROTI privilegijem in jasno povejmo vladi, da ji je zmanjkalo zaupanja.« Kritiziral je vladne ukrepe, kot je prestavljanje zakona o dolgotrajni

oskrbi in zavračanje višjih pokojnin, medtem ko se denar porablja za luksuzne dodatke in razkošne projekte.

Ob koncu shoda je slovensko himno zapela celotna množica. Vzdušje je bilo kljub težkim temam odločno, enotno in prežeto z občutkom, da se za pravičnost in dostojanstvo splača boriti skupaj.

Novice, Politika
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...