
Verniki molijo ob smrti papeža Frančiška | (foto: STA)
Po papeževi smrti: Kaj se dogaja zdaj?
Svet | 21.04.2025, 13:21 Marta Jerebič
Po smrti papeža vodenje tekočih poslov prevzame zbor kardinalov pod vodstvom kardinala kamerlenga, ki je od leta 2019 Irec Kevin Farrell. Njihova naloga je, da pripravijo vse potrebno za žalne slovesnosti, papežev pogreb in volitve novega papeža.
Obdobje žalovanja
Žalni obredi trajajo devet dni, pogreb je običajno 4 do 6 dni po smrti. Priprave so že stekle.
Ugotavljanje smrti
V skladu s prenovljenim obrednikom iz aprila lani bodo njegovo truplo prepeljali v kapelo Doma svete Marte, kjer bodo ugotovili smrt in izdali mrliški list. To se bo zgodilo nocoj ob 20. uri. Po prejšnjem obredniku so smrt ugotavljali v papeževi sobi. Takoj zatem bodo papeža položili v krsto.
V odprti krsti, pokop v baziliki Marije Velike
V skladu z novim obrednikom namreč njegovo truplo v vatikanski baziliki ne bo položeno na poseben oder, ampak v odprto krsto. Verniki in vsi, ki to želijo, se bodo lahko poslovili od posmrtnih ostankov rimskega škofa.
Krsta bo zdaj le ena, lesena. Prej so bile tri: iz cipresovega in hrastovega lesa ter svinca. Papeževi posmrtni ostanki bodo v čaščenje vseh vernikov v vatikanski baziliki predvidoma izpostavljeni v sredo zjutraj. Sama pogrebna maša bo preprosta. Frančišek je že pred časom tudi dejal, da želi biti pokopan v rimski baziliki Marije Velike.
Konklave
Po papeževi smrti dekan kardinalskega zbora povabi vse kardinale vesoljne Cerkve v Rim, da bi se udeležili papeževega pogreba in razpravljali o profilu naslednika. Na konklavu lahko sodelujejo samo tisti kardinali, ki na dan smrti papeža Frančiška še niso dopolnili 80 let.
V preteklosti se je konklave začel najmanj 15 in največ 20 dni po smrti oziroma odstopu papeža.