Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Dobrodelna ustanova Katoliške Cerkve Slovenska Karitas deluje že 27 let, prav toliko časa je z njo in z njenimi številnimi prostovoljci socialni delavec, teolog, diakon in prejemnik nagrade za življenjsko delo na področju socialnega varstva Imre Jerebic. Minuli teden je službo generalnega tajnika predal Cvetu Uršiču, ob slovesu s tega položaja pa je hvaležen za vse uresničene cilje in pomoč najbolj ubogim v naši družbi. Največje bogastvo Karitas so po njegovem prepričanju prostovoljci, ki jih občuduje marsikatera druga humanitarna organizacija.
Dnevni center za brezdomce v Bertokih je ustanova, za katero skrbi Škofijska Karitas Koper. Program je primarno namenjen brezdomcem, sekundarno osebam, ki nimajo urejenega bivališča ter terciarno vsem, ki so v materialni, psihosocialni in duhovni stiski ter potrebujejo in sprejemajo pomoč Karitas. Na dan v center pride povprečno 10 uporabnikov, ki prejmejo tedenski paket hrane, se umijejo in preoblečejo ali zgolj pridejo v družbo in po nasvet.
Na Brdu pri Kranju se končuje posvet slovenske diplomacije, ki se je med drugim vrtel okrog odnosov s Hrvaško. Že včeraj je predsednik države Borut Pahor izrazil pričakovanje, da bo Zagreb izpolnil arbitražno razsodbo, v današnjem nagovoru pa je premier Miro Cerar dejal, da bo Slovenija dosledno vztrajala pri uresničitvi odločbe. Hrvaška medtem svojim ribičem še vedno dovoljuje ribolov do sredine Piranskega zaliva in v arbitraži začrtane meje ne upošteva.
Na Slovenski škofovski konferenci so konec minulega leta objavili že tretje letno poročilo Katoliške Cerkve, v katerem so zbrani vsi podatki za obdobje od leta 2004 naprej. V Sloveniji je bilo lani »več kot milijon in pol katoličanov, kar predstavlja 73,7 odstotka prebivalstva naše države,« je v pogovoru za naš radio povedal generalni tajnik SŠK p. dr. Tadej Strehovec. Še leta 2006 je bilo katoličanov v Sloveniji 78 odstotkov, vzroki za upad pa so različni, od staranja prebivalstva do večjega priseljevanja pripadnikov drugih verstev in sekularizacije.
Zaradi gospodarske rasti je bilo minulo leto med drugim uspešno za obrtnike, ki si letos obetajo nove izboljšave za učinkovitejše poslovno okolje. Kaj predvsem si želijo, je pokazala anketa, ki so jo izvedli v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Med pričakovanji so znižanje stroškov plač ter večje število vajencev.