Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Definicija družine se v družinskem zakoniku širi in ne vključuje več le pojma staršev, ampak tudi pojem odrasle osebe. Kot opažajo nasprotniki, „razvrednotenje družine“ poteka skozi več členov. Za komentar smo vprašali psihoanalitika Romana Vodeba, ki zakonik v več členih vidi kot neustavnega in kot „katastrofo“ za prihodnost slovenske družbe.
Komisijo RS za medicinsko etiko skrbijo možne posledice družinskega zakonika, predvsem na področju prikrajšanja otrok za enega izmed bioloških staršev ter zlorabe oploditve z biomedicinsko pomočjo. Ker zakonik istospolnim omogoča posvojitve, se v komisiji sprašujejo, ali naj se takim osebam prizna pravica, da se jim pomaga k rojstvu otrok, čeprav bodo ti otroci vnaprej prikrajšani za enega od roditeljev?
V marcu potekajo plenumi škofijskih in nadškofijskih Karitas. Na rednem letnem srečanju se danes zbirajo sodelavci Škofijske Karitas Celje. Pregledali bodo rezultate dela in pomoči ljudem v stiski v minulem letu ter začrtali cilje za v prihodnje.
Državna volilna komisija upošteva priporočila finančnega ministra Janeza Šušteršiča, ki jih je dal vsakemu delu javnega sektorja, saj bo za namene varčevanja skrčila sredstva za izvedbo referenduma o družinskem zakoniku. Med drugim bo znižala nadomestila članom okrajnih volilnih komisij in komisij volilne enote.
V Katoliški karizmatični prenovi v Sloveniji nasprotujejo družinskemu zakoniku, o katerem bomo državljani odločali na referendumu 25. marca. Kot ugotavljajo, zakonik ne podpira družine in ne spodbuja odgovornega materinstva in očetovstva, predvsem pa škodi otrokom.