Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije je nedavni protestni umik iz pogajanj o socialnem sporazumu tudi nek način podpore najverjetnejšemu novemu ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravku Počivalšku. Ta bo imel po oceni zbornice „zelo težko delo v zdajšnji koaliciji, da prepriča koalicijske partnerje, naj spremenijo smer v gospodarski politiki in naj končno poskrbijo za delovna mesta v gospodarstvu,“ je dejal namestnik direktorja GZS Goran Novković.
Potem, ko je Gospodarska zbornica Slovenije kot zastopnica mnogih velikih, srednjih in malih podjetij odstopila od pogajanj o oblikovanju socialnega sporazuma za leti 2015 in 2016, je v bran gospodarstvu stopila NSi.
»Samo uspešno gospodarstvo bo družbi omogočilo razvoj«, je v predstavitvi na matičnem parlamentarnem odboru dejal kandidat za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Njegov glavni cilj bo izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva ter posledično zvišanje dodane vrednosti in nova delovna mesta. Poudarja pomen sodelovanja s predstavniki podjetij in zaposlenih ter tudi drugimi resorji.
Zaradi načrtov polnjenja državnega proračuna s pomočjo novih dajatev so na nogah tako v gostinstvu kot v nekaterih podjetjih. Gostinci so nezadovoljni z napovedmi davka na sladke pijače, energetsko intenzivna podjetja pa s predvidenimi višjimi dajatvami na izpuste ogljikovega dioksida s prvim januarjem 2015. Peticijo proti slednjemu je podpisalo trideset podjetij ter enajst panožnih in podjetniških sindikatov ter jo predalo najvišjim predstavnikom vlade.
Kandidat za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek ima danes zaslišanje pred pristojnim parlamentarnim odborom. Od novega gospodarskega ministra, predvsem pa od celotne vlade imajo velika pričakovanja v gospodarskem sektorju. Njegovi predstavniki že več mesecev opozarjajo, da je Slovenija kljub izhodu iz recesije še vedno na prelomnici. Bruto domači proizvod na prebivalca kljub letošnji rasti zaostaja za 7,5 odstotka, podjetja so še prezadolžena, stečaji se vrstijo. Predloge za izhod iz krize je vladi v obliki memoranduma predala Gospodarska zbornica Slovenije. Seznam ima kar 36 prednostnih nalog.