Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Družbena tranzicija traja določen čas. V nekaterih državah 25 let, v drugih 50 let in več. Ta čas je v veliki meri odvisen od strukture, ki ta postopek zavira tiho, vendar odločno in z močnimi vzvodi, saj z novo ureditvijo pridejo spremembe, ki zmanjšujejo njeno moč. Navadno ji pri tem pomagajo tudi tisti privilegiranci, ki so v prejšnji ureditvi zaradi zvestobe sistemu živeli bolje kot večina ljudi. Mnogo bolj pa na hitrost tranzicije vpliva sposobnost naroda, da prepozna takšna prikrita dejanja politične elite in krike privilegirancev po ustavitvi oz. kar obrnitvi tega procesa. Takšnih dejanj ni težko prepoznati, saj iz vrednostnega sistema družbe dobesedno štrlijo.
Slovenski redovni predstojniki in predstojnice so zbrani na dvodnevnem seminarju pri Svetem Duhu pri Škofji Loki. Takšna srečanja že deset let pripravlja Konferenca redovnih ustanov Slovenije.
Organizatorji svetovnega dneva mladih v Panami so sporočili, da je vse pripravljeno za papežev prihod. V tej državi se bo mudil od 23. do 27. januarja, na osrednjih dogodkih se mu bo pridružilo 200 tisoč mladih iz 155 držav, nekaj tudi iz Slovenije. Kot je za italijanski Radio Vatikan povedal tiskovni predstavnik dogodka, Giancarlo Candanedo, se mladi pripravljajo predvsem z molitvijo, saj gre za velik izziv za majhno državo. Pomagala jim je tudi vlada, ki je prvič v zgodovini takšnih srečanj ustanovila organizacijski odbor.
Vatikan je objavil papeževo poslanico za svetovni dan bolnikov, ki ga obeležujemo 11. februarja. Osrednja slovesnost bo letos v Kalkuti v Indiji in bo imela torej za zavetnico sv. Mater Terezijo.
Papež Frančišek je po nenadni smrti hongkonškega škofa Michaela Yeunga včeraj za novega apostolskega administratorja imenoval 79-letnega upokojenega hongkonškega škofa, kardinala Johna Tonga. Ta je škofijo vodil od leta 2009 do 2017 in pričakuje, da jo bo zdaj upravljal le kratek čas. Po sporazumu med Vatikanom in Kitajsko o imenovanju škofov pa bo celinska Kitajska gotovo zelo pozorno spremljala, kdo bo vodil katoličane v tej nekdanji britanski koloniji, ki je leta 1997 prešla pod Kitajsko, a še vedno ohranja poseben status.