Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Začeli smo devetdnevnico za domovino. Letos jo spremlja slogan: Skupaj za skupno dobro - S teboj bomo zmogli. Vsak dan je ob 5. uri na Radiu Ognjišče molitev rožnega venca v živo. Jutri popoldne bomo prenašali okroglo mizo o tem, kaj nas povezuje in kaj nam je skupno. 9-dnevnica se bo sklenila s 24-urno molitvijo in postom oziroma 24. junija s sveto mašo za domovino.
Potem ko je ukrepe, ki jih je sprejela zaradi novega koronavirusa, začela sproščati Italija, jih je tudi Vatikan. Kljub temu ni posebne gneče pred baziliko sv. Petra in vatikanskimi muzeji, nam je povedal slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu Jakob Štunf. Z njim smo se pogovarjali o papeževih sporočilih v zadnjih tednih, zanimalo pa nas je tudi, ali so v bližnji prihodnosti v načrtu kakšni obiski predstavnikov Slovenije v Vatikanu.
Obhajamo Telovo, zapovedani praznik Svetega Rešnjega telesa in krvi. V nekaterih državah, kot recimo v Avstriji in na Hrvaškem, je današnji praznik dela prost dan. V Italiji pa ga obhajajo na nedeljo. Tudi papež bo praznično sveto mašo daroval v nedeljo v vatikanski baziliki, ob prisotnosti manjšega števila vernikov. Slovesnost se bo končala z izpostavitvijo Najsvetejšega in evharističnim blagoslovom. Zaradi pandemije koronavirusa bodo marsikje po svetu zunanje slovesnosti, npr. telovske procesije, odpovedane.
Vatikan je v petek, 5. junija, aretiral borznega posrednika Gianluigija Torzija. Obtožuje ga izsiljevanje, poneverbe, goljufije in pranja denarja pri nakupu nepremičnine v Londonu, pri čemer naj bi bil uporabljen tudi denar iz Petrovega novčiča, ki je namenjen revnim. V preiskavo je vključenih še 5 oseb, ki so delale v vatikanskem državnem tajništvu in en vodstveni uslužbenec urada za finančne informacije AIF.
Letošnja spravna sveta maša v Kočevskem rogu za žrtve vojnih in povojnih pobojev je včeraj potekala brez množične udeležbe, prvič pa so jo pripravili ob breznu pri Macesnovi gorici, saj so raziskave pokazale, da je to resnično mesto poboja Slovenske narodne vojske. Mašo je daroval predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. V homiliji je govoril o mučencih in odpuščanju. Tako predsednik republike Borut Pahor kot premier Janez Janša sta po spominski maši izpostavila pomen enotnosti v obdobju osamosvajanja kot koraka na poti k narodni spravi. »Sprava ni dogodek, ampak je stanje duha. V tem duhu je bila ustanovljena združena Evropa in v tem duhu je bila ustanovljena Slovenija," je dejal Pahor. Premier Janša pa je dejal, da bomo spravo dosegli nekoč v prihodnosti. Ob tem je poudaril, da imamo Slovenci v novejši zgodovini obdobje, ki nas je v zelo veliki meri poenotilo in združilo v plemenitem cilju. Zato je pozval, da tudi v prihodnje postavljajmo v ospredje čas, ki nas je združeval.