Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Potem ko je papež v preteklih katehezah razmišljal o primerih usmiljenja v Stari zavezi, se je danes osredotočil na Novo zavezo. Kot je dejal, je Jezus učlovečeno Božje usmiljenje. Jezus je usmiljenje izražal, udejanjal in sporočal v vsakem trenutku svojega zemeljskega življenja. S tem ko se je srečeval z množicami, oznanjal Evangelij, ozdravljal bolne, se približeval odrinjenim, odpuščal grešnikom, je pokazal na čisto, zastonjsko in absolutno ljubezen, ki je odprta za vse. Ta ljubezen je vrhunec dosegla na križu.
Papež Frančišek bo najverjetneje 15. aprila za nekaj ur obiskal grški otok Lezbos in tamkajšnji namestitveni center Moria, kjer se bo srečal z begunci.
Papež Frančišek je tudi za mesec april v video sporočilu spregovoril o splošnem molitvenem namenu, ki se glasi: Da bi mali kmetje prejemali pravično plačilo za svoje neprecenljivo delo.
V četrtek bo minilo 10 let, odkar ima Slovenija tri nove škofije, novomeško, celjsko in murskosoboško. Slednja se na to obletnico pripravlja s škofijskim misijonom, ki se bo sicer končal avgusta. Škof Peter Štumpf je dejal, da je 10 let kratko obdobje za škofijo, vendar poudaril, da kljub majhnosti uspejo napraviti lepe stvari. Omenil je Lazarjev dom, kjer vsak dan ponudijo topel obrok skoraj od 70 do 80 ljudem, nadalje materinski dom, za klarise pa so obnovili samostan v Turnišču, ki za škofijo pravzaprav pomeni duhovno ambulanto, kamor se ljudje hodijo prenavljati v molitvi. Škof Štumpf je za oddajo Sreda v sredo, ki jo predvajajo na več televizijskih kanalih, spregovoril še o migrantski krizi in 25. obletnici samostojne Slovenije.
Na Poljskem je po zakonu iz leta 1993 splav dovoljen samo v primeru posilstva, nepravilnem razvoju ali neozdravljivi bolezni zarodka in ob ogroženosti življenja matere. Tamkajšnja Katoliška Cerkev si skupaj z gibanji za življenje prizadeva za polnopravno zaščito človekovega življenja. V ta namen je bil v parlamentarni postopek že vložen predlog zakona, ki ga podpira tudi vrh poljske vlade. Če bo sprejet, bo splav dovoljen le v primeru, ko bi bilo zaradi nosečnosti ali poroda ogroženo življenje matere. Posamezniki, ki bi opravili splav pri nosečnicah, pa bi bili kaznovani s petimi, namesto dvema letoma zapora. Poljska škofovska konferenca je v podporo temu predlogu objavila pastirsko pismo, ki so ga minulo nedeljo brali po cerkvah.