Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek je ob koncu avdience pozval k molitvi za njegov sobotni obisk na grškem otoku Lezbos, kamor je v preteklih mesecih prišlo na tisoče beguncev.
Papež Frančišek je splošno avdienco osredotočil na razlago evangeljskega odlomka, ki govori o tem, kako je Jezus poklical Mateja, jedel s cestninarji in grešniki. Ko so to farizeji očitali njegovim učencem, je Jezus odgovoril: »Usmiljenja hočem in ne žrtve. Nisem namreč prišel klicat pravičnih, ampak grešnike.« S tem, ko je Jezus poklical Mateja, je pokazal grešnikom, da ne gleda na njihovo preteklost, družbeni položaj ali zunanjost, ampak jim odpora novo prihodnost. Papež je ob tem navedel pregovor: ni svetnika brez preteklosti in ni grešnika brez prihodnosti.
Majhne katoliške skupnosti v Armeniji, Gruziji in Azerbajdžanu so navdušeno sprejele novico o papeževem obisku. Kot je znano, se bo v Armeniji mudil junija, v Gruziji in Azerbajdžanu pa jeseni. Apostolski administrator na Kavkazu msgr. Giuseppe Pasotto je poudaril, da bo papež Frančišek prišel kot glasnik miru in dialoga. Ob tem je izrazil upanje, da bo v času obiskov na konfliktnem območju v Gorskem Karabahu na meji med Armenijo in Azerbajdžanom trajalo premirje. Dodal je še, da se bo sveti oče podal na območje Kavkaza, kjer katoliške skupnosti številčno niso pomembne, a imajo veliko moralno vrednost, saj spajajo odnose z različnimi situacijami.
V Rimu se danes končuje tridnevna konferenca o nenasilju in miru. Papež Frančišek je v sporočilu udeležencem poudaril, da je pot za reševanje tretje svetovne vojne, ki se dogaja po koščkih, v srečanju med ljudmi, spravi med narodi in prizadevanju za pravičnost. Opozoril je tudi na pomembno vlogo solidarnosti in odpravo brezbrižnosti ter seveda usmiljenje. V sporočilu pa je obnovil še svoj poziv k odpravi smrtne kazni, možnosti pomilostitve in reviziji mednarodnega dolga revnih držav. Konferenco sta pripravila Papeški svet za pravičnost in mir ter gibanje Pax Christi, in sicer na temo Nenasilje in pravičen mir: prispevek h katoliškemu razumevanju in zavzemanju za nenasilje.
Jordanski kralj Abdulah II. bo osebno prevzel stroške za obnovo Jezusovega groba v jeruzalemski baziliki Božjega groba. O višini daru mediji ne poročajo.