Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek je o današnjem dnevu boja proti aidsu spregovoril pri včerajšnji splošni avdienci. Vlade in družbo je pozval, naj se spomni najrevnejših žrtev te epidemije.
V 88-letu starosti je v petek zvečer umrl vrhovni predstojnik Družbe Jezusove med letoma 1983 in 2008 p. Peter-Hans Kolvenbach. Pogrebna maša bo jutri v Bejrutu, maša zadušnica v Rimu pa bo v cerkvi del Gesu v petek.
Papež Frančišek bo po besedah irskega premierja Enda Kennyja leta 2018 obiskal Irsko, kjer se bo udeležil svetovnega srečanja družin. To bo prvi papeški obisk države po zgodovinskem potovanju Janeza Pavla II. leta 1979, ki pa zaradi varnosti ni mogel na Severno Irsko. Predstavniki slednje sedaj upajo, da bo to možno. Včerajšnji obisk Kennyja v Vatikanu je bil tudi neke vrste vnovična gradnja mostu po napadu na Katoliško Cerkev leta 2011. Kenny je namreč Vatikan takrat obtožil, da poskuša zmanjšati težo poročila o spolnih zlorabah v škofiji Cloyne. Spor se je pod pretvezo varčevalnih ukrepov razširil v zaprtje irskega veleposlaništva pri Svetem sedežu, ki so ga nato znova odprli leta 2014.
V Siriji se razmere slabšajo iz dneva v dan, še posebej v Alepu. Vladna vojska iz rok uporniških skupin in džihadistov poskuša osvoboditi vzhodni del mesta, vendar rakete cel dan in še ponoči padajo tudi v zahodni del, ki je sicer že od leta 2012 pod oblastjo sirske vlade. Župnik latinske župnije, p. Ibrahim Alsabagh, je za Radio Vatikan povedal, da rakete padajo na stanovanja in hiše, ljudje so prestrašeni. Mednarodne organizacije poročajo, da je med smrtnimi žrtvami že 50 tisoč otrok. Tudi danes navajajo nove žrtve med civilisti, ki pred topniškimi napadi poskušajo zbežati iz vzhodnega Alepa. Na begu naj bi bilo več kot 20 tisoč ljudi.
Razlage, da nasilje Islamske države ni povezano z islamom, po besedah anglikanskega primasa Justina Welbyja niso nikomur v pomoč. Verski voditelji vseh veroizpovedi bi se morali odločno upreti dejanjem skrajnežev, ki jih ti izvajajo v imenu njihove vere, je poudaril canterburyjski nadškof. Običajna zavrnitev, da dejanja skrajnežev nimajo nič opraviti z islamom, le škoduje boju proti skrajniški ideologiji.