Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Preganjanja kristjanov so se v preteklem letu še okrepila. Podatki kažejo, da kristjani zaradi svoje vere trpijo v vsaj 50 državah sveta. Pri tem ne gre le za fizično nasilje, ampak tudi za druge oblike pritiskov in diskriminacij.
Papež Frančišek je med prvo sredino splošno avdienco v tem letu začel sklop katehez o zakramentih. Danes je spregovoril o sv. krstu, ki je po njegovih besedah temelj naše vere, saj nas vključi kot žive člane v Kristusa in njegovo Cerkev. Skupaj z evharistijo in birmo predstavljajo t.i. zakramente uvajanja, ki so po papeževih besedah neke vrste en sam zakramentalni dogodek. Iz nas namreč naredijo živo znamenje Gospodove prisotnosti in njegove ljubezni.
Potem ko je papež Frančišek v nedeljo uradno napovedal, da bo konec maja obiskal Sveto deželo, se vedno jasneje riše program njegovega potovanja, ki bo zaznamovalo 50. obletnico zgodovinskega obiska papeža Pavla VI. V ta namen je Skupnost sv. Egidija v teh dneh v Jeruzalemu pripravila posebno slovesnost.
V poslanici ob svetovnem dnevu miru je papež Frančišek poudaril, da je bratstvo temelj za gradnjo miru, pravičnosti in boja proti vojni. V njej razmišlja o bratstvu kot temelju za mir, pa tudi o bratstvu v družini, ekonomiji in v odnosih med narodi. Obsoja korupcijo in organiziran kriminal. Bratstvo pa označuje tudi kot pot za premagovanje revščine. Škof Andrej Glavan pa je v predstavitvi poslanice poudaril papeževo misel, da nas globalizacija dela sosede, ne pa brate.
Ob 47. svetovnem dnevu za mir Skupnost sv. Egidija že dvanajstič pripravlja pohode za mir v več kot 700 mestih v 78 državah sveta. Na tisoče kristjanov, vernikov drugih verstev in ljudi dobre volje se bo zbralo, da bi poudarili, da vojna ni nikoli neizogibna in da je mir vedno mogoč.