Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je v pogovoru z novinarji na letalu med drugim spregovoril o Iraku. Znova je pozval Združene narode, naj preučijo načine, kako ustaviti napadalca in pri tem poudaril besedo ustaviti, ne bombardirati. Dejal je tudi, da je sam pripravljen iti v Irak. "V tem trenutku to ne bi bilo najboljše, vendar sem pripravljen iti tja," je povedal.
Papež Frančišek je Koreji zapustil sporočilo miru in sprave. Tudi med včerajšnjim srečanjem z azijskimi škofi je poudaril potrebo po spodbujanju dialoga in kulture srečanje. Ob tem je izpostavil besedo empatija – znati se vživeti v drugega. To pa je prišlo do izraza tudi med današnjim srečanjem s predstavniki različnih verstev.
Varnostni svet Združenih narodov je sinoči soglasno sprejel resolucijo, ki obsoja nasilje islamskih skrajnežev v Iraku in Siriji. Od držav članic omenjene organizacije pa resolucija zahteva, da jim preprečijo dotok denarja in borcev ter grozi ukrepi državam, ki je ne bodo upoštevale. Resolucija sicer zahteva tudi, da se islamski skrajneži sami takoj razorožijo in razpustijo. Papežev odposlanec kardinal Fernando Filoni, ki nadaljuje svoj obisk v Iraku, pa je medtem včeraj jazidom izročil papežev dar.
Tudi pri tokratnem papeževem potovanju ne gre brez presenečenj. Včeraj se je nenapovedano ustavil na jezuitski univerzi v Seulu. Že včeraj in tudi danes se je srečal z žrtvami nesreče trajekta, danes pa se je ustavil na pokopališču splavljenih otrok.
Današnji dan apostolskega potovanja se je za papeža Frančiška začel z obiskom svetišča Seo So mun v Seulu. Gre za svetišče 103 mučencev, ki jih je Janez Pavel II. leta 1984 razglasil za svetnike. Na tistem kraju so bili mučeni in usmrčeni. Cesta, ki vodi od svetišča do dva kilometra oddaljenih vrat Gwanghwamun, kamor se je papež odpravil zatem, je znana pod imenoma cesta smrti ali cesta mučeništva. Slovesnosti beatifikacije se je udeležilo kar 800 tisoč vernikov.