Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Velika noč, ki jo obhajamo danes je najpomembnejši krščanski praznik. Ta dan se namreč spominjamo največjega čudeža in temelja naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Po starodavni slovenski navadi so po nekaterih župnijah t. i. vstajenjske procesije z Najsvetejšim v različnih oblikah v jutranjih urah.
Obhajamo veliko soboto, ko ves dan častimo Jezusa v Božjem grobu, kamor je bil prenesen na veliki petek. Na Slovenskem veliko soboto zaznamuje običaj blagoslova velikonočnih jedil v cerkvah in ob kapelicah. Velikonočna jedila spominjajo na Kristusovo odrešilno delo, ki ga je opravil na križu, gospodinje jih ponekod še vedno pripravljajo na velikonočnem ognju, ki ga duhovniki blagoslovijo v jutru tega dne. Blagoslov velikonočnih jedil na veliko soboto ima tudi posebno simboliko.
Koalicija "Za otroke gre!" je včeraj, torej v sedemdnevnem roku oddala ustavni spor oz. ustavno pritožbo zoper sklep Državnega zbora o prepovedi referenduma. V pritožbi predlagajo odpravo sklepa o prepovedi referenduma ter dopustitev referenduma. Ker je po prepričanju koalicije sedemdnevni rok, ki ga je postavil Milan Brglez, prekratek, nezakonit in protiustaven, predlagajo tudi, da jim Ustavno sodišče določi rok, v katerem bodo pritožbo dodelali in dodatno utemeljili.
Papež Frančišek je sinočnjo sveto mašo v spomin na Jezusovo zadnjo večerjo daroval v rimskem zaporu Rebibbia, kjer je poljubil in umil noge 12 zapornikom različnih narodnosti, šestim ženskam in šestim moškim. Pred njimi je pokleknil, potem ko je prosto spregovoril tristo navzočim v cerkvi Oče nas. Pred tem pa se je dolgo zadržal s približno 100 ljudmi, ki so ga pričakali na dvorišču.
Papež Frančišek je med krizmeno mašo spregovoril o poslanstvu duhovnika, ki pomeni biti z ljudstvom, čutiti z ljudmi in jih poznati; biti njihov oče. To pa s seboj prinese tudi utrujenost, ki je po papeževih besedah nekaj dobrega.