Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
V Muenchnu v Nemčiji bodo od danes pa do sobote zbrani kristjani več kot 300 različnih gibanj, ki so povezani v ekumensko mrežo Skupaj za Evropo.
Papež Frančišek je sinoči sklenil svoj obisk Armenije, ki je potekal v znamenju sprave, miru in edinosti. Kot ima že v navadi, se je med poletom nazaj v Rim na letalu srečal z novinarji in odgovoril na njihova vprašanja. Med drugim je poudaril, da mora Evropa po Brexitu najti novo edinost, spregovoril je o ekumenskih odnosih, vlogi zaslužnega papeža v Vatikanu, ustanovitvi komisije o diakonesah in odločitvi, zakaj je za pokol Armencev uporabil izraz genocid.
Na parlamentarnih volitvah v Španiji je slavila konservativna ljudska stranka premiera Mariana Rajoya, ki je osvojila 137 poslanskih sedežev v 350-članskem parlamentu, kar je 14 več kot na decembrskih volitvah. Drugi so bili socialisti z 85 mandati, tretji pa levi Podemos z 71 sedeži. Oboji so v primerjavi z decembrskimi volitvami izgubili kar nekaj podpore.
Papež Frančišek je drugi dan obiska v Armeniji najprej obiskal spominski park genocida nad Armenci. Tam je položil venec in skupaj z armenskim predsednikom in katolikosom armenske apostolske Cerkve zasadil drevo. Srečal se je tudi s potomci preganjanih Armencev, ki jih je papež Benedikt 15. gostil v Castelgandolfu. Sledila je sveta maša usmiljenja na trgu v Džumriju, ki se je je udeležil tudi katlikos Karekin II.
Gyumri, ki je drugo največje mesto v Armeniji, je kraj, ki je bil izbran, da bo papež Frančišek tam med svojim apostolskim potovanjem daroval sveto mašo. Področje je leta 1988 prizadel uničujoč potres, v katerem je umrlo več kot 25 tisoč oseb. Danes 71-letna redovnica sirskega izvora s. Arousiag Sajonia v mestu vodi sirotišnico, ustanovljeno po tisti naravni katastrofi. Papež se bo prav tja jutri odpravil na kosilo.