Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je v svojem sporočilu udeležencem letnega srečanja Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu postavil izzivalno vprašanje: Kako je mogoče, da v današnjem svetu ljudje še vedno umirajo zaradi lakote, so izkoriščani, obsojeni na nepismenost, brez osnovne zdravstvene oskrbe in ostajajo brezdomci?
Papež nadaljuje kateheze o grehih in krepostih. Danes se je ustavil pri poželenju. Krščanstvo po njegovih besedah ne obsoja spolnega nagona, vendar pa ta tako lepa razsežnost naše človeškosti ni brez nevarnosti. Najprej se je ustavil pri zaljubljenosti, ki je eno najbolj čistih občutij, če ga ne umažemo z grehom.
V medijih je bila zelo odmevna papeževa vnovična obsodba teorije spola in nadomestnega materinstva v po novoletnem nagovoru diplomatom. Sveti oče je zatrdil, da se mir začne s spoštovanjem otroka v materinem telesu, ki ne sme postati tržno blago. Zato je mednarodno skupnost pozval, naj se upre kulturi smrti in zaščiti človeško življenje. Za kaj gre pri nadomestnem materinstvu in v katerih državah je ta praksa dovoljena?
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je sklenilo, da presoja vplivov na okolje za kineto, ki jo je Mestna občina Ljubljana vgradila v kanal C0, ni potrebna. Opozicijski mestni svetnik Aleš Primc je ogorčen in napoveduje, da se bodo še naprej borili za zdravje ljudi.
Papež Frančišek nadaljuje svoje kateheze o grehih in krepostih. Ko je danes govoril o požrešnosti, je poudaril, da je način našega prehranjevanja izraz naše notranjosti: kaže na uravnoteženost ali nezmernost; sposobnost zahvale ali arogantno zahtevo avtonomije; na empatijo tistih, ki znajo hrano deliti s potrebnimi, ali sebičnost tistih, ki vse kopičijo za sebe.