Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Medtem, ko se kardinali na zasedanjih pogovarjajo o prihodnosti Cerkve, iščejo tudi, kdo bi bil lahko naslednik apostola Petra. O tem, kako je videl svojo vlogo papeža, je pokojni sveti oče Frančišek pojasnil v intervjuju, ki ga je katoliška televizijska mreža ESNE objavila v teh dneh. Zanj in za izvolitev novega papeža je sveto mašo v koprski stolnici sinoči daroval škof Peter Štumpf.
Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za izvolitev novega papeža vodil dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re.
Medtem ko bomo še dolgo odkrivali bogato duhovno zapuščino svetega očeta Frančiška, se v Vatikanu že pripravljajo na izvolitev 267. papeža, ki bo naprej vodil Cerkev. Po besedah teologa in prefekta v bogoslovnem semenišču dr. Matjaža Celarca si je Frančišek prizadeval za misijonsko Cerkev, ki je na poti do Kristusa.
Gasilci so danes na vrh Sikstinske kapele namestili dimnik, ki ga bodo uporabljali med konklavom. Če se iz dimnika med konklavom pokadi črn dim, kardinali niso izbrali novega papeža, če pa se pokadi bel dim, je to znak, da bo kmalu vernike pozdravil novi papež.
Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj papeža Frančiška. Priprave na izvolitev novega papeža so se že začele. Sikstinska kapela je zaprta za obiskovalce, kardinali pa se že več dni sestajajo na rednih srečanjih, ki so med drugim priložnost za boljše medsebojno spoznavanje.