Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Severno Makedonijo je pretresel smrtonosni požar v klubu v Kočanih, v katerem je umrlo najmanj 59 ljudi, še 155 pa jih je poškodovanih, med njimi več huje. Večinoma je šlo za mlade, najmlajša smrtna žrtev je bila stara 14 let. Trenutno v povezavi s požarom sumijo več kot 20 ljudi, med njimi so nekateri umrli v požaru. Notranji minister Panče Toškovski je medtem dejal, da klub ni imel zakonite licence za obratovanje. Vlada je zaradi tragedije razglasila sedemdnevno žalovanje, uvedli pa so tudi preiskavo ter izredni nadzor vseh klubov. Po tragediji v Kočanih so se številni verski voditelji in skupnosti odzvali z izrazi sočutja ter ponudili pomoč prizadetim.
Tiskovni urad Svetega sedeža je objavil sliko papeža Frančiška pri molitvi, potem ko je danes zjutraj daroval sveto mašo. To je prva fotografija papeža po njegovi hospitalizaciji 14. februarja. Frančiškovo stanje ostaja stabilno, nadaljuje zdravljenje s fizioterapijo, ki vključuje vaje za dihanje in gibanje.
Papež Frančišek, ki je na zdravljenju v Polikliniki Gemelli, je pripravil kratko razmišljanje o evangeliju današnje 2. postne nedelje, pozdrave in zahvale ter pozive za molitev Angel Gospodov. Sveti oče je po poročanju slovenskega uredništva Vatican News med drugim zapisal: »Zato bi vas danes rad povabil, da se mi pridružite pri hvaljenju Gospoda, ki nas nikoli ne zapusti in ki nam v trenutkih bolečine ob bok postavi ljudi, ki odsevajo žarek njegove ljubezni«.
V sklopu letošnjega Pučnikovega simpozija, ki ga v Slovenski Bistrici pripravlja Inštitut dr. Jožeta Pučnika, so včeraj pripravili okroglo mizo o poskusih omejevanja svobode govora. Na njej so sodelovali evropski poslanec Milan Zver, predsednik sveta za zaščito govora pri Zboru za republiko Jože Biščak in sociolog ter predsednik Združenja novinarjev in publicistov Matevž Tomšič.
V Beogradu na tisoče študentov ponovno protestira proti vladi predsednika Aleksandra Vučića. Mnogi so v prestolnico Srbije potovali več dni, peš, s kolesi ali celo s traktorji iz vseh delov države. Kritiki Vučiću očitajo avtoritarni način vladanja, protesti pa so zanj postali resen preizkus. V soboto so študentje prejeli podporo beograjskega katoliškega nadškofa kardinala Ladislava Nemeta, ki je v pismu zapisal: "Vaš pogum in odločnost v boju za pravičnost in poštenost sta znamenje upanja in vere v boljšo prihodnost Srbije." Ob tem je pozval k mirnemu poteku protestov.