Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik
Od Marije k Mariji (foto: Izidor Šček)
Od Marije k Mariji

Kolesarji po Slomškovi poti prevozili več kot 200 kilometrov

| 23.09.2009, 08:54

Sodelavci Radia Ognjišče smo 150. letnico prenosa škofijskega sedeža iz Št. Andraža v Maribor, 10 letnico beatifikacije bl. škofa Antona Martina Slomška in 15. letnico oddajanja Radia Ognjišče obeležili z dvodnevnim kolesarjenjem po poti Slomškovega življenja. Na pot smo se odpravili v torek in sredo (22. in 23. septembra) oziroma v Slomškovem tednu, saj 24. septembra obeležujemo njegov god.

Že v ponedeljek, 21. septembra, smo se v večerni oddaji PRO v Slomškovi rojstni hiši z gosti pogovarjali o življenju in delu bl. škofa in pod isto streho kot on dočakali jutro torka, 22. septembra 2009, ko smo dan začeli ob šesti uri s sv. mašo. Naša prva postaja - Urše in Jureta Seška, Helene Škrlec, Nataše Ličen, Urške Rutar, Jožeta Bartolja, Matjaža Merljaka, Izidorja Ščeka, Blaža Lesnika in Alena Salihovića - je bila na Hudinji v Celju, kjer je bila pred 5. leti ustanovljena župnija bl. A. M. Slomška. Pot skozi megleno jutro smo nadaljevali v Novo cerkev pri Vojniku, kjer je bilo drugo Slomškovo kaplansko mesto in kjer je napisal pesem »Glejte že sonce zahaja«, nato v Velenje, kjer je župnija prav tako posvečena edinemu slovenskemu blaženemu in še nima svoje cerkve. Pedala so se vrtela naprej do Šmartna pri Slovenj Gradcu, tam imajo njegovo monštranco, pa v Dravograd in čez mejo v Avstrijo do cilja prvega dne - Št. Andraž na Koroškem. Bl. A. M. Slomšek je bil tam škof in leta 1859 prestavil sedež lavantinske škofije iz Št. Andraža v Maribor. S tem preroškim dejanjem je omogočil 200.000 Slovencem na levi strani Drave, da so ohranili svoj jezik, vero, kulturo, skratka dom in rod. Začrtano kolesarsko pot prvega dne smo sklenili v Tinjah, kjer smo v Katoliškem domu prosvete Sodalitas ob 20.30 poslušalcem skupaj z gosti pripravili Slomškov večer.

Drugi dan smo radijci dejansko prenesli (kolesarski) sedež iz Št. Andraža v Labodski dolini v Maribor. Začeli smo s sveto mašo in tudi končali z njo v jutru Slomškovega godu.

Jože Kopeinig nam je v Šentandražu položil na srce Slomškove besede: »Človek je največji, kadar kleči, najlepši, kadar moli, najmočnejši, kadar odpušča in najbolj podoben Bogu kadar, ljubi.

Nismo klečali, a smo vrteli pedala; molili smo; odpuščali smo drug drugemu, saj v vsem času naših skupnih trenutkov ni prišlo do kratkih stikov; ljubili smo: drug drugega, naše radijce, ki so opravljali delo doma in vozili z nami; naše poslušalce, ki so nam mahali, trobili, pošiljali sporočila, poklicali na radio,…; naše gostitelje - vse prijazne župnike, ki so z nam razkrili svoja razmišljanja o Slomšku in nas z dobro voljo sprejeli pod svojo streho; naše domače, ki so nas pustili na to pot in delili z nami naše strahove in skrbi, če bomo zmogli.

Skozi Dravograd smo pot usmerili v Vuzenico, kjer je bil Slomšek nadžupnik. Tam je spisal učbenik Blaže in Nežica v nedeljski šoli. Skozi Radlje ob Dravi in Selnico ob Dravi smo pot nadaljevali do župnije bl. Antona Martina Slomška v Košakih.

Našo približno 200 km dolgo kolesarsko pot smo sklenili v Mariboru najprej z oddajo Pogovor o z mariborskim nadškofom dr. Francem Krambergerjem, ki je predstavil Slomška predvsem skozi pereče težave današnjega sveta, nato pa z molitvenim bdenjem ob grobu bl. škofa Antona Martina Slomška v Mariborski stolnici. Škofje in sodelavci radia smo skupaj z verniki molili za Slomškovo kanonizacijo in blagoslov našega dela. Sklenili smo ga s sv. mašo ob 24. uri, ki jo je daroval nadškof Kramberger.

Slovesno somaševanje v mariborski stolnici je vodil nadškof dr. Franc Kramberger, pri molitvi rožnega venca pa so se nadškofu pridružili še murskosoboški škof Marjan Turnšek in oba mariborska pomožna škofa Jožef Smej in Peter Štumpf.

Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...