
Sestre salezijanke so te dni na Madagaskarju praznovale 40 let prisotnosti. V ekipi prvih petih misijonark, ki so prišle na Madagaskar, je bila tudi s. Marjeta Zanjkovič. | (foto: Vir: Misijonsko središče Slovenije)
Pogled na misijone je danes drugačen kot je bil pred desetletji
Cerkev po svetu | 19.10.2025, 11:18 Rok Mihevc
V Katoliški cerkvi praznujemo misijonsko nedeljo. Z njo izkazujemo zahvalo in hvaležnost za delovanje in poslanstvo misijonarjev ter njihovih dobrotnikov in podpornikov doma in po svetu. Papež Leon XIV. nas vabi, da podpiramo tiste, ki prinašajo evangelij na vseh pet celin.
Med njimi je to lahko tudi Misijonsko središče Slovenije, s katerim večkrat sodeluje tudi Radio Ognjišče. Direktorja Matjaža Križnarja smo gostili v pogovoru, v katerem je spomnil na spodbude prejšnjega in aktualnega papeža, da bi bila misijonska nedelja osrednja spobuda, »da bi bila Cerkev misijonska in odprta navzven. Ne samo v tretjem svetu, naši misijonarji gredo marsikam po svetu, v 20 deželah jih je 35, nekateri jih tudi obiščete. Cerkev postaja vedno bolj odprta navzven v svet. Tisto misijonsko delovanje za vsakega od nas pa je bistveno v domovini, vsak dan, ko se srečujemo z različnimi situacijami, ko misijonski duh upanja ljudem pomaga, da dobijo upanje do življenja tukaj in večnega življenja.«
Tisto misijonsko delovanje za vsakega od nas pa je bistveno v domovini, vsak dan, ko se srečujemo z različnimi situacijami, ko misijonski duh upanja ljudem pomaga, da dobijo upanje do življenja tukaj in večnega življenja.
Pogled na misijone je danes drugačen kot je bilo pred desetletji. Kako gre misijonskemu utripu danes? »Ostajajo stalnice, a se gotovo marsikaj spreminja. Globalizacija je prinesla, da je vsak kristjan, posebej pa misijonarji, nekako pred svetom predstavnik Jezusa Kristusa. In pred kratkim smo ustanovili posebno skupino Whatsup skupino, v kateri so povezani misijonarji in je neverjeten odziv, kako jim to veliko pomeni, da so lahko povezani med seboj, molijo drug za drugega in spodbujajo drug drugega.«
Osrednje praznovanje misijonske nedelje bo popoldne v župniji Črenšovci, sveto mašo bo vodil nadškof Marjan Turnšek.