Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko
Papež z verskimi voditelji med ekumenskim bogoslužjem (foto: Vatican media)
Papež z verskimi voditelji med ekumenskim bogoslužjem | (foto: Vatican media)

Kri mučencev je seme novih kristjanov

Novice | 15.09.2025, 11:33 Marjana Debevec

Papež Leon XIV. je včeraj popoldne v baziliki sv. Pavla zunaj obzidja v Rimu vodil bogoslužje v spomin na mučence 21. stoletja. To je bil tudi edini ekumenski dogodek v jubilejnem letu, saj so se mu na slovesnosti pridružili voditelji različnih krščanskih cerkva in skupnosti.

V prvi četrtini tega stoletja je posebna komisija vatikanskega urada za zadeve svetnikov prepoznala že 1624 mučencev za vero različnih krščanskih veroizpovedi.

V obeh Amerikah so od leta 2000 zabeležili 304 mučence, v Evropi 43, poleg 110 Evropejcev, ubitih na misijonskem delu zunaj celine, 277 na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki, 357 v Aziji in Oceaniji, 643 pa v Afriki, ki je bila najbolj krvava celina za kristjane na začetku 21. stoletja.

Nekaterih med njimi se je med bogoslužjem v baziliki sv. Pavla, kjer so se mu pridružili tudi voditelji in verniki drugih krščanskih veroizpovedi, spomnil tudi papež Leon XIV. Ti mučenci so po besedah svetega očeta za vero pričevali tako, da niso nikoli uporabili orožja, ampak z močjo evangelija.

Posebej je izpostavil evangeljsko moč sestre Dorothy Stang, ki se je zavzela za ljudi brez svoje zemlje v Amazoniji. Tistim, ki so jo nameravala ubiti in so jo vprašali o njenem orožju, je pokazala Sveto pismo.

Ali pa kaldejski duhovnik iz Mosula v Iraku oče Ragheed Ganni, ki se je odrekel boju, da bi pričeval za ravnanje pravega kristjana. Spomnil je tudi na anglikanca brata Francisa Tofija, ki je dal svoje življenje za mir na Salomonovih otokih.

Papež in križ, ki je znamenje upanja za kristjane
Papež in križ, ki je znamenje upanja za kristjane © Simone Risoluti - Vatican media

»Dragi bratje in sestre, teh mučencev ne moremo in jih ne želimo pozabiti. Hočemo se jih spominjati. Prepričani smo namreč, da bo tako kot v prvih stoletjih tudi v tretjem tisočletju kri mučencev seme novih kristjanov.

Ta spomin pa želimo ohranjati skupaj z našimi brati in sestrami drugih cerkva in skupnosti. Zato znova zagotavljam prizadevanje Katoliške Cerkve, da bo ohranila spomin na pričevalce vere vseh krščanskih tradicij,« je zatrdil sveti oče.

Ekumenizem krvi po papeževih besedah zedinja kristjane različnih veroizpovedi, ki skupaj dajejo življenje za vero v Jezusa Kristusa. Zato je sveti oče zaželel, da bi nas kri mnogih pričevalcev približala blaženemu dnevu, ko bomo vsi pili iz istega keliha odrešenja.

Po slovesnosti so verski voditelji papežu izročili darila ob njegovem osebnem jubileju - 70. rojstnem dnevu
Po slovesnosti so verski voditelji papežu izročili darila ob njegovem osebnem jubileju - 70. rojstnem dnevu © Vatican media

Novice, Jubilej 2025
Urša Cankar Soares ob letošnjem obeležju nerojenim otrokom (photo: Marjana Debevec) Urša Cankar Soares ob letošnjem obeležju nerojenim otrokom (photo: Marjana Debevec)

Tisti čeveljčki, ki ne bodo nikoli obuti...

Predstavniki slovenskega Pohoda za življenje so dopoldne na Kongresnem trgu postavili spominsko obeležje za vse umrle nerojene otroke. Voditeljica Urša Cankar Soares je ob tem pojasnila, da bodo ...

Igor Vojinović in predstavniki Zavoda Živim (photo: Marjana Debevec) Igor Vojinović in predstavniki Zavoda Živim (photo: Marjana Debevec)

V vodovodnih jaških je slišala 'glasove duš'

Na Pohodu za življenje v Ljubljani je pričeval Igor Vojinović. Njegovi pretresljivi zgodbi so mnogi prislunili s solzami v očeh, saj potrjuje, da je zavzemanje za pravico do splava v resnici ...