
2. dan radijskega misijona 2025 | (foto: Andrej Jerman)
Radijski misijon 2025 – 2. dan: In v enega Gospoda Jezusa Kristusa, edinorojenega Sina Božjega ...
Radijski misijon 2025 | 07.04.2025, 18:31 Robert Božič
»Beseda »Kristus« se v Novi zavezi pojavi več kot 500-krat, Jezusovo ime pa približno 950-krat. To kaže, kako tesno sta povezana vera v Jezusa in prepričanje, da je on Božji Maziljenec – tisti, ki ga je Bog določil, da izpolni svoje odrešenjsko delo,« je v današnjem osrednjem misijonskem govoru opozoril mariborski nadškof Alojzij Cvikl.
Koncil v Niceji, katerega sad je med drugim tudi »Nicejske veroizpoved« je po Cviklovih besedah »eden najpomembnejših trenutkov v zgodovini Cerkve.«
»Pred mesecem dni smo bili v Izmirju, nekdanji Smirni, kjer je v 2. stoletju živel in deloval škof sv. Polikarp. Prav tam se je odvilo njegovo mučeništvo, eno izmed najstarejših ohranjenih pričevanj vere prvih kristjanov.«
»Ko so ga oblasti pozvale, naj prekolne Kristusa in se odreče svoji veri, je v svojem zadnjem pričevanju izrekel besede, ki pretresljivo povzamejo njegovo neomajno zvestobo. Rekel je: »Šestinosemdeset let mu služim in mi ni storil nič žalega; kako bi mogel preklinjati svojega Kralja, ki me je odrešil?« V tej besedi – Kralj – je globoko izražena resnica, ki jo je Cerkev skozi stoletja izpovedovala: Jezus Kristus je Gospod. Polikarp je s temi besedami, v trenutku smrti, zapečatil vero v Kristusa kot edinega Gospoda in Odrešenika,« je svoj nagovor nadaljeval nadškof Cvikl. Vabimo, da mu prisluhnete v celoti.
Nadškof Cvikl bo z nami tudi po prenosu svete maše, v misijonskem večeru z naslovom »Vprašajte škofa,« ki bo ob 20.00 potekal v Slomškovi dvorani in ga bomo v našem programu tudi neposredno prenašali. Še prej pa vas ob 19.00 vabimo k sveti maši v stolnico.
V drugem misijonskem dnevu se ustavljamo ob drugem delu Nicejske veroizpovedi
Naši sogovorniki vsak na svoj način poskušajo razložiti naslednje stavke:
»In v enega Gospoda Jezusa Kristusa, edinorojenega Sina Božjega, ki je iz Očeta rojen pred vsemi veki in je Bog od Boga, luč od luči, pravi Bog od pravega Boga, rojen, ne ustvarjen, enega bistva z Očetom, in je po njem vse ustvarjeno; ki je zaradi nas ljudi in zaradi našega zveličanja prišel iz nebes«.
Kratek sprehod skozi zgodovino
Drugi dan letošnjega misijona smo v mariborski nadškofiji, kar se pozna tudi v našem programu. Lavantinsko škofijo je leta 1228 ustanovil salzburški nadškof Eberhard in za prvega škofa postavil Ulrika I. Leta 1788 so jožefinske reforme spremenile meje škofije, njen sedež Šent Andraž je tako pristal na skrajnem severu. Leta 1846 je škof postal Anton Martin Slomšek, ki je izpeljal odločilno prenovo škofije, ko je leta 1859 sedež prenesel v Maribor, z izmenjavo dekanij med škofijami pa je nastalo novo upravno ozemlje. Tako so se Slovenci na spodnjem Štajerskem združili znotraj ene škofije. Leta 1964 se je škofija preimenovala v Mariborsko-lavantinsko, njen del uradno postane tudi Prekmurje. Škofijske meje so bile dokončno izoblikovane leta 2006. Na tedanjem ozemlju sta nastali murskosoboška in celjska škofija, mariborska pa je postala nadškofija in metropolija.
Grb je razdeljen na tri polja: v osrednjem delu je beli golob na rdeči podlagi, ki predstavlja Svetega Duha. Na levi strani je upodobljen štajerski deželni simbol (lev), v desnem polju pa je Andrejev križ, saj je glavni zavetnik nadškofije apostol sveti Andrej, ki goduje 30. novembra. Drugotna zavetnika sta apostola Slovanov sv. Ciril in Metod, godujeta 5. julija. Od leta 2015 je mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, ki nas danes tudi nagovarja.
Ste se že naročili na podkast letošnjega radijskega misijona?
V video obliki vam bodo letos na voljo vsi glavni misijonski nagovori, ki jih pripravljajo naši škofje in sicer na našem YouTube kanalu in na tem našem osrednjem spletišču.
Naše misijonske vsebine so vam v avdio obliki na voljo v našem audio arhivu in v vseh najpomembnejših podkast imenikih, zato vas vabimo, da jih v svojem priljubljenem podkast odjemalcu poiščete in se nanje naročite:
10.30 Mali misijonski nagovor
Župnik v župniji Slovenska Bistrica Jani Družovec se je v dopoldanskem misijonskem nagovoru navezal na svojo izkušnjo z jadranja. Sam je sicer bolj ljubitelj gora kot morja, a prav valovi, močan veter in dež so botrovali novi izkušnji in razmisleku o Kristusu kot središču življenja. Zato je poskušal razložiti, kako je Bog prevzel človeško naravo, da bi rešil človeštvo, spregovoril pa je tudi o razlikah krščanstva od drugih religij.
Dobri zgodbi iz mariborske nadškofije
Dopoldne je bila z nami logoterapevtka in misijonarka upanja Darja Kalamar Frece. Spregovorila je o tem, kje vidi upanje pri svojem delu z birmanci, kako je mogoče obrniti pogled k dobremu tudi v neugodnih okoliščinah in o priložnostih za spreobrnjenje v svetem letu. Utrip iz mariborske nadškofije smo nadaljevali z drugo dobro zgodbo, ki prihaja iz Zavoda Antona Martina Slomška. Tamkajšnji kaplan Klemen Gartner pravi: "Nikoli, tudi v najtežjih okoliščinah, ne smemo obupati nad mladimi." In dodaja "Slomšek nas spremlja v viharjih in sončnem vremenu."
08.00 Misijonsko jutro
Z duhovnikom g. Juretom Sójčem smo razmišljali in se pogovarjali o zgodovinskem ozadju Nicejske veroizpovedi, ter ga izzvali z vprašanjem, kako verovati v Božjo resničnost v današnjem času napredne znanosti, globalizacije in nezainteresiranih mladih. Prisluhnite posnetku.