Jože BartoljJože Bartolj
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
V zgodnjih jutranjih urah je zagorelo v stavbi dijaskega doma na Poljanski ulici v Ljubljani. (foto: Nebojša Tejić/ STA)
V zgodnjih jutranjih urah je zagorelo v stavbi dijaskega doma na Poljanski ulici v Ljubljani. | (foto: Nebojša Tejić/ STA)

V požaru v dijaškem domu na Poljanah več oseb poškodovanih

Slovenija | 30.01.2025, 08:53 Andrej Šinko

V zgodnjih jutranjih urah je zagorelo v stavbi dijaškega doma na Poljanski ulici v Ljubljani. Gasilci so požar, ki naj bi se iz prvega nadstropja razširil na celotni objekt, pogasili. Enajst oseb je bilo prepeljanih v ljubljanski klinični center, nekaj se jih je nadihalo dima, več oseb je utrpelo telesne poškodobe, tri hujše. Poškodbe so posledica opeklin in zlomov, saj so se nekateri poskušali rešiti s skakanjem iz prvega nadstropja.

Policisti in gasilci so bili o požaru obveščeni približno ob 4. uri zjutraj. Ugotovili so, da se je požar, do katerega je po prvih podatkih prišlo v eni izmed sob v prvem nadstropju, močno razširil na celoten objekt. V objektu pa so bile ujete osebe. Gasilci so zato začeli »reševanje oseb iz prvega in višjih nadstropij, tudi s pomočjo dveh avtolestev«. Vzporedno so druge enote začele z gašenjem požara. Sledila je aktivacija dodatnih sil, tudi dveh prostovoljnih društev. »Iz neposredno ogroženega območja je bilo rešenih 45 oseb,« je pojasnil predstavnik Gasilske brigade Ljubljana Robert Okorn.

Enajst oseb so prepeljali v ljubljanski klinini center, aktiviran pa je bil tudi načrt za množične nesreče. »Šest poškodovancev je bilo pripeljanih na urgentni kirurški blok. Eden je huje poškodovan in v kritičnem stanju. Ostali poškodovanci so se poškodovali pri reševanju, ko so večinoma skakali iz prvega nadstropja. Dva bosta ostala hospitalizirana v bolnišnici, kjer bosta predvidoma potrebovala nadaljnjo kirurško oskrbo,« je dejal vodja urgentnega kirurškega bloka, travmatolog Uroš Tominc.

Ljubljana, Gasilska brigada Ljubljana.Izjava za medije o dosedanjih ugotovitvah glede pozara na Poljanski cesti v Ljubljani.
Ljubljana, Gasilska brigada Ljubljana.Izjava za medije o dosedanjih ugotovitvah glede pozara na Poljanski cesti v Ljubljani. © Nebojsa Tejic/STA

Eden od poškodovanih je bil pripeljan v urgentno pediatrično ambulanto zaradi draženja dihal, štirje so bili pripeljani na internistično prvo pomoč zaradi blage zastrupitve z monoksidom.
Požar je bil pogašen v dobri uri, sledilo je zračenje prostorov. V intervenciji je sodelovalo več kot 70 gasilcev s 23 vozili.

Na kraj nesreče so takoj bila poslana štiri reševalna vozila. Vodja reševalne postaje Rok Ušen: »Ob prihodu smo ugotovili, da je večje število oseb objekt že zapustilo, nekateri so bili še ujeti. Na varnem mestu je bilo takoj vzpostavljeno zbirno mesto in triažna točka za rešene in za vse, ki so se sami evakuirali. V nadaljevanju je bilo pregledanih ina na varno, toplo nameščenih 363 oseb.«

Dijaški dom brez javLjalnikov požara

V dijaškem domu sicer ni bilo alarmnega sistema, ki bi ponoči ob požaru zbudil dijake, prav tako ni požarnih stopnic. »Dijaški dom deluje v skladu z zakonodajo, ki velja za stavbe vioke starosti in arhitekturne zasnove. Požarni alarmi in javljalniki niso predpisani in jih nimamo. Imamo pa vse potrebno protipožarno zaščito, ki jo zahteva zakonodaja. Vsi gasilniki so bili na predpisanih mestih in so bili v funkciji. Dokumentacija je ažurna, redno posodobljena, varnostni pregledi pa se izvajajo redno v skladu s predpisi. Zaenkrat ni bilo nikdar ugotovljeno, da bi bilo karkoli narobe,« je pojasnil ravnatelj dijaškega doma Šemso Mujanović.

Na nesrečo se je popoldne še enkart odzval minister za izobraževanje Vinko Logaj, ki je ocenil, da so prvi odzvi bili ustrezni, ob tem pa zagotovil, da bo poskrbljeno za približno 70 dijakov, ki so ostali v Ljubljani. Ti so prišli do osebnih stvari, v nepoškodovani del dijaškega dom pa bi se lahko vrnili do nedelje zvečer.

Logaj si je razmere v domu, kjer je davi zagorelo v enem od objektov, ki so ga morali evakuirati, ogledal v družbi ravnatelja Mujanovića. Objekt je zavarovan, stroške sanacije pa bo pokrilo ministrstvo.

Ravnatelj je ob tem znova zagotovil, da je za evakuirane dijake poskrbljeno, trenutno naj bi jih v sosednjem objektu bivalo še okoli 70, večina pa jih je odšla domov. Poskrbeli so tudi za to, da so lahko dijaki prišli do svojih nujnih predmetov, ki so jih imeli v sobah, denimo očal ali zdravil. Znova je dogodek obžaloval in izrazil skrb za poškodovane dijake.

V Sloveniji je sicer 17 dijaških domov, kjer ni avtomatskih sistemov zaščite pred požari. Logaj je napovedal začetek aktivnosti, da jih priskrbijo, prav tako morajo dolgoročno poskrbeti za sistemsko zagotavljanje tehničnih pogojev, je dejal. Ob tem je minister napovedal pobudo za spremembo zakonodaje.

 

Slovenija, Sociala, Teme, Novice
Mirko Cuderman (photo: STA) Mirko Cuderman (photo: STA)

Umrl je duhovnik in glasbeni oče Slovenskega okteta

K svojemu Stvarniku je odšel glasbeni oče in častni član Slovenskega okteta, dr. Mirko Cuderman, so sporočili iz Slovenskega okteta. V svoji dolgoletni glasbeni karieri je postavljal visoka ...

Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media) Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media)

Papež doživel novo dihalno stisko

Papež Frančišek je doživel novo dihalno stisko. Nemudoma so ga oskrbeli s kisikom, na kar se je dobro odzval, je v izjavi za javnost zapisal Tiskovni urad Svetega sedeža.

Ameriški predsednik Donald Trump (photo: posnetek zaslona) Ameriški predsednik Donald Trump (photo: posnetek zaslona)

Z Donaldom Trumpom je prišla napovedana nevihta

Z Donaldom Trumpom je prišla napovedana nevihta. Verjetno pa nismo pričakovali, da bo tako obsežna in da se bo tako zgrnila tudi nad Ukrajino. Tako je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, o ...

Arhitekt in docent na mariborski univerzi Nande Korpnik, nekdanja poslanka Majda Potrata, nekdanja generalna sekretarka vlade Nevenka Črešnar-Pergar ter filozof, teolog in psihoanalitik dr. Tomaž Erzar (photo: STA, osebni arhiv, ARO) Arhitekt in docent na mariborski univerzi Nande Korpnik, nekdanja poslanka Majda Potrata, nekdanja generalna sekretarka vlade Nevenka Črešnar-Pergar ter filozof, teolog in psihoanalitik dr. Tomaž Erzar (photo: STA, osebni arhiv, ARO)

Politične delitve, kako naprej?

V tokratni oddaji "Pogovor o" smo se osredotočili na politične delitve v Sloveniji, ki so globoko zakoreninjene. Ob pogledu na preteklost namreč ugotavljamo, da trenutne politične razlike niso ...