EU komisija z uradniki Mercosurja dosegla dogovor o trgovinskem sporazumu. Kmetje napovedujejo proteste.
Kmetijstvo | 06.12.2024, 19:38 Robert Božič Slovenska tiskovna agencija
Evropska unija in južnoameriški trgovinski blok Mercosur sta se danes v urugvajski prestolnici Montevideo dogovorila o prostotrgovinskem sporazumu, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Poudarila je, da dogovor predstavlja zmago za Evropo. Sklenila ga je sicer kljub pomislekom nekaterih članic EU.
Politični dogovor sta sicer EU in Mercosur po 20 letih pogajanj prvič dosegla že junija 2019, a takrat sporazum zaradi nasprotovanja več članic ni bil nikoli ratificiran. Za najglasnejšo nasprotnico tokrat velja Francija. Predsednik Emmanuel Macron, ki se doma sooča s politično krizo, je skušal še včeraj predsednico komisije prepričati, naj ga ne sklene.
Ursula von der Leyen: »Dogovor predstavlja zmago za Evropo.«
EU in Mercosur, v katerem sodelujejo Argentina, Brazilija, Bolivija, Urugvaj in Paragvaj, z današnjim dogovorom pošiljata jasno in močno sporočilo svetu, je von der Leyen povedala po koncu vrha južnoameriškega trgovinskega bloka v Montevideu, na katerem so dosegli dogovor. "V svetu, kjer je vse več konfrontacij, dokazujemo, da se lahko demokracije zanesemo ena na drugo," je dodala.
»Sporočilo pa pošiljamo tudi našim ljudem, podjetjem in regijam. Vaši interesi so v srcu tega sporazuma,« je še povedala predsednica Evropske komisije, ki je v nedeljo začela svoj drugi mandat.
»Ta dogovor je zmaga za Evropo,« je ob tem dejala Evropejcem. Povedala je, da 60.000 evropskih podjetij, od tega polovica malih in srednje velikih, izvaža v države Mercosurja. Deležna bodo nižjih carin, enostavnejših carinskih postopkov in prednostnega dostopa do določenih kritičnih surovin, je pojasnila.
Evropska podjetja bodo po njenih besedah prihranila za štiri milijarde evrov izvoznih dajatev na leto. Po neuradnih informacijah sporazum predvideva odpravo ali znižanje dajatev za avtomobilski sektor, oblačila in obutev. V agroživilskem sektorju bodo odpravljene ali znižane dajatve na vino, žgane pijače, olivno olje in nekatere mlečne izdelke, navajajo viri na komisiji.
Kmetje za ponedeljek napovedujejo hitro akcijo
Če ga bodo države članice in Evropski parlament sprejeli, bo imel ta sporazum globoke posledice za družinsko kmetovanje po vsej Evropi in bo vplival tudi na 450 milijonov potrošnikov v EU. Združenji kmetov in zadružnikov Copa in Cogeca napovedujeta, da bosta v ponedeljek v Bruslju izvedli hitro akcijo. Še bolj neposredni so francoski kmetje:
🚜 #Agriculture VS #Mercosur 🌎 | Touchdown in Latin America ?
— La FNSEA (@FNSEA) December 5, 2024
👉 @vonderleyen ignores the legitimate demands of farmers and sacrifices agriculture. 👉 Who will pay the bill ?
⚠️ This is not a finish line. This is the beginning of our fight. ✊🚜
-#stopmercosur cc…
»Že leta odločno nasprotujemo temu zastarelemu in problematičnemu sporazumu. Čeprav se zavedamo, da mora EU v sedanjih geopolitičnih razmerah poglobiti trgovinske odnose, to ne sme biti za vsako ceno. Kmetijski sektor EU ostaja še posebej ranljiv zaradi koncesij, ki jih prinaša neuravnoteženo poglavje o kmetijstvu v tem sporazumu. Občutljivi sektorji, kot so govedina, perutnina, sladkor, etanol in riž, se soočajo z večjim tveganjem zasičenosti trga in izgube dohodka zaradi pritoka poceni proizvodov iz držav Mercosurja. Ta sporazum bo še povečal gospodarski pritisk na številne kmetije, ki se že zdaj spopadajo z visokimi cenami surovin in zahtevnimi podnebnimi razmerami,« so danes še zapisali v skupni izjavi obe kmečki stanovski organizaciji.
Predsednica komisije je kmetom zagotovila, da so slišali njihove zahteve na protestih, ki so potekali po več evropskih državah. »Prisluhnili smo vašim skrbem in ukrepali. Dogovor vključuje močne varovalke za vašo zaščito,« je še zatrdila in omenila da naj bi bila med drugim zagotovljena zaščita evropskih prehranskih izdelkov in pijač, zagotovljeno pa naj bi bilo tudi spoštovanje evropskih zdravstvenih in prehranskih standardov. Na kakšen način, ni pojasnila.