Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
 (foto: Divisione Produzione Fotografica)
| (foto: Divisione Produzione Fotografica)

Papež na najstarejši katoliški univerzi: Iščite resnico

Papež in Sveti sedež | 28.09.2024, 08:44 Uredništvo Radia Ognjišče Vatican News

Papež Frančišek, ki se po Luksemburgu mudi na apostolskem potovanju v Belgiji je včeraj nagovoril zbrane v Leuvenu, na najstarejši katoliški univerzi na svetu, ki prihodnje leto obhaja 600-letnico delovanja. Po poročanju slovenskega uredništva Vatican News je v govoru profesorje povabil, naj razširijo meje znanja ter si neutrudno prizadevajo iskati resnico. Prav tako jim je zaželel, naj bodo protagonisti pri ustvarjanju kulture vključevanja, sočutja ter pozornosti do najšibkejših in velikih izzivov v svetu.

"Zato bi vam rad namenil preprosto povabilo: razširite meje znanja! Ne gre za to, da bi povečevali število pojmov in teorij, temveč za to, da akademska in kulturna formacija postane vitalen prostor, ki vključuje življenje in govori življenju. Kroniška knjiga vsebuje kratko svetopisemsko zgodbo, na katero bi rad spomnil na tem mestu. Protagonist je Jabéc, ki se na Boga obrne z naslednjo prošnjo: »O, da bi me vendar blagoslovil in razširil moje meje« (1 Krn 4,10). Jabéc pomeni »bolečina« in takšno ime je dobil zato, ker je njegova mama med porodom zelo trpela. Vendar sedaj Jabéc ne želi ostati zaprt v lastni bolečini, ki se vleče v žalovanje, in prosi Gospoda, naj »razširi meje« njegovega življenja, da bi vstopil v blagoslovljen, večji, bolj sprejemajoč prostor. Nasprotno so zaprtosti. V našem kontekstu se nahajamo pred ambivalentno situacijo, kjer so meje ozke. Po eni strani smo potopljeni v kulturo, ki jo zaznamuje odpoved iskanju resnice. Izgubili smo nemirno gorečnost iskanja, da bi se zatekli v udobje šibke misli, v prepričanje, da je vse enako, vseeno, da je vse relativno. Po drugi strani pa, kadar v univerzitetnem okolju in drugod govorimo o resnici, pogosto zapademo v racionalistično držo, v skladu s katero lahko za resnično štejemo le tisto, kar lahko izmerimo, izkusimo, se dotaknemo, kot da bi bilo življenje zreducirano zgolj na materijo in na to, kar je vidno. V obeh primerih so meje ozke," je dejal papež. 

"Hvala vam, ker ste s s tem, da ste razširili svoje meje, postali gostoljuben prostor za številne begunce, ki so primorani zbežati iz svojih dežel zaradi številnih negotovosti, ogromnih težav in včasih krutega trpljenja. Hvala. Pravkar smo v videoposnetku videli zelo ganljivo pričevanje. In medtem ko nekateri pozivajo h krepitvi meja, ste vi kot univerzitetna skupnost meje razširili. Hvala! Odprli ste svoje roke, da bi sprejeli te ljudi, zaznamovane z bolečino, ter jim pomagali pri študiju in rasti. Hvala. To potrebujemo: kulturo, ki razširi meje, ki ni »sektaška« – in vi niste sektaški, hvala! – ter se ne postavlja nad druge, ampak je, nasprotno, v testu sveta, v katerega prinaša dober kvas, ki prispeva k dobremu človeštva. Ta naloga, to »večje upanje«, je zaupano vam!Eden izmed teologov te dežele, ki je bil tudi sin in profesor te univerze, je dejal: »Mi smo goreči grm, ki Bogu omogoča, da se razodene« (A. Gesché, Dio per pensare. Il Cristo, Cinisello Balsamo 2003, 276). Ohranjajte prižgan plamen tega ognja; razširite meje! Prosim, bodite nemirni! Z nemirom življenja bodite iskalci resnice in nikoli ne ugasnite gorečnosti, da ne bi podlegli lenobi misli, ki je zelo grda bolezen. Bodite protagonisti pri ustvarjanju kulture vključevanja, sočutja ter pozornosti do najšibkejših in velikih izzivov v svetu, v katerem živimo," je še dejal papež.

Vir: www.vaticannews.va/sl/papez/news/2024-09/sveti-oce-na-najstarejsi-katoliski-univerzi-razsirite-meje-znan.html

Papež in Sveti sedež
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...