Zanašati se izključno na obnovljive vire energije je utopija
Slovenija | 24.09.2024, 08:02 Jon Kanjir
Odločitev, ali naj se zgradi drugi blok jedrske elektrarne v Krškem, mora biti premišljena, potrebne so dodatne študije, da bi jo lahko sprejeli čez štiri leta, so ugotavljali v razpravi, ki jo je pripravilo resorno ministrstvo. Referendumski "ne" bi pomenil konec projekta, "da" pa nadaljevanje, a še ne končne odločitve.
Podnebna nevtralnost do 2045
Že nekaj časa se govori o morebitni gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem, prav tako o referendumu, ko bi strinjanje ali nestrinjanje s projektom lahko izrazili vsi z volilno pravico. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je povedal, da je cilj doseči podnebno nevtralnost do leta 2045. Pravi tudi, da več kot 40 let uspešnega delovanja Nuklearne elektrarne Krško daje pomembne izkušnje na katerih lahko gradimo naprej. Jedrska energija je stabilen in zelo zanesljiv vir energije, ki je obenem nizko ogljičen, dodaja. To je pomembno predvsem v času soočanja s podnebnimi spremembami. Prepričan je, da jo zato lahko upravičeno vidimo kot enega od stebrov naše energetske prihodnosti.
Ali smo zagotovo proti, ne o tem, ali smo za
Profesor na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani Andrej Gubina je povedal, da se bomo na letošnjem referendumu odločali o tem, ali smo zagotovo proti jedrski elektrarni, ne pa o tem, ali smo za. Poudaril je, da so potrebni dodatni izračuni in do odločitve čez štiri leta je še čas. Trenutno je sicer 34 držav, ki uporablja jedrsko energijo. Globalno gledano skupno zagotovijo 13 odstotkov proizvedene električne energije.
Čista utopija
Predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije Tomaž Žagar pravi, da države, ki so se odločile za kombinacijo jedrske energije in tiste iz obnovljivih virov, dokazujejo, da je to mogoče izvesti hkrati. Države, ki so se odločile samo za obnovljive vire, pa imajo tudi fosilne vire oziroma energijo uvažajo, od slednje pa je v Evropi polovica iz fosilnih virov. Predsednik nadzornega odbora Združenja energetikov CIGRE-CIRED Krešimir Bakić je dejal, da je pričakovati prihodnost, ko bomo popolnoma oskrbni z energijo iz obnovljivih virov čista utopija. Morda bo to mogoče v nekaterih regijah. Misli pa, da bo okvirno leta 2050 delež obnovljivih virov in jedrske energije skupno znašal približno 90 %.
Plinske elektrarne
Pravi pa, da so nujno potrebne tudi plinske elektrarne. O plinu je Andrej Gubina s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani povedal, da plin nadomešča premog, ki ima približno dvakrat večji ogljični odtis, obenem pa lahko te plinske elektrarne predelamo, da bodo delovale na sintetični plin, ki naj bi bil ogljično nevtralen. To pomeni vodik, ki se zmeša z ujetim ogljikovim dioksidom. Spregovorili so tudi o zelenem vodiku, ki ga marsikdo vidi kot del rešitve, vendar nekateri izražajo pomisleke kdaj bo tehnologija, ki deluje na vodik, cenovno dostopna.